Əlil idmançımızdan örnək: Məşq üçün Şamaxıdan Bakıya gəlir
Xatirə İsmiyeva adlı bir paracüdo ilə məşğul olan idmançımız var. Görmə qabiliyyəti tamamilə yoxdur. O, həftədə üç dəfə Şamaxıdan Bakıya məşq etməyə gəlir.
Bunu Azərbaycan Milli Paralimpiya Komitəsinin sədri İlqar Rəhimov bu gün media mənsubları ilə görüşərkən deyib.
O bildirib ki, 13-14 may tarixlərində Bakıda keçiriləcək paracüdo üzrə Qran-Pridə Azərbaycanı təmsil edəcək 10 qadın idmançıdan biri Xatirə İsmiyevadır. Komitə sədri +70 kq çəki dərəcəsində tatamiyə çıxacaq İsmiyevanın idmana olan həvəsindən bəhs edib:
“Paracüdo millisinin baş məşqçisi Ramin İbrahimov bir il əvvəl onu Şamaxının Ərəbşalbaş kəndindən tapıb. Şamaxıda cüdo ilə məşğul olmaq üçün o qədər də yaxşı şərait olmadığından, onun atası Xatirəni həftədə üç dəfə Bakıya gətirir. Bəlkə də, dünyada ikinci belə bir idmançı yoxdur ki, həftədə üç dəfə məşq etmək üçün uzun yol qət etsin”.
Qeyd edək ki, Xatirə İsmiyeva hazırda qadın paracüdo millimizlə birgə Şamaxı Olimpiya Kompleksində təşkil olunan təlim-məşq toplanışında iştirak edir.

Незрячая спортсменка едет тренироваться из Шемахы в Баку
Хатира Исмиева занимается парадзюдо. У нее полностью отсутствует зрение. Трижды в неделю она приезжает из Шемахы в Баку на тренировки.
Как передает Oxu.Az, об этом председатель Национального паралимпийского комитета Азербайджана Ильгар Рагимов рассказал на встрече с журналистами.
Он сообщил, что Хатира Исмиева (70 кг) вошла в десятку спортсменок, которые представят Азербайджан на Гран-при по парадзюдо (состоится в Баку 13-14 мая).
Председатель комитета рассказал о страсти Х.Исмиевой к спорту:
«Главный тренер сборной по парадзюдо Рамин Ибрагимов год назад заметил ее в селе Арабшалбаш Шемахинского района. В Шемахе не такие уж хорошие условия для занятий спортом, поэтому отец трижды в неделю привозит Хатиру в Баку».
Отметим, что Х.Исмиева в настоящее время участвует в учебно-тренировочных сборах вместе с женской сборной по парадзюдо в Шемахинском олимпийском комплексе.скачать dle 11.3