Ombudsman bu gün nələrdən danışacaq?
Bu gün Milli Məclisin (MM) plenar iclasında Ombudsman Elmira Süleymanovanın son bir illik fəaliyyəti ilə bağlı hesabatı dinləniləcək.
Ötən həftə Ombudsmanın hesabatı MM-in İnsan hüquqları komitəsinin iclasına çıxarılaraq, geniş müzakirələrdən sonra plenar iclasa tövsiyə olunub.
Ombudsmanın hesabatında bir çox məsələlər yer alıb ki, onlardan biri də pulsuz dərman preparatları məsələsidir.
Digər məsələ məhkəmə şikayətləri ilə bağlıdır.
Hesabata görə, saxlanılan şəxslərlə rəftar, saxlanma şəraiti, qidanın rasionu və keyfiyyəti, tibbi xidmətin və asudə vaxtın təşkili vəziyyəti öyrənilib, konfidensiallıq təmin olunmaqla, müvəqqəti saxlanma yerlərində 570, istintaq təcridxanalarında və cəzaçəkmə müəssisələrində 430, şəxsin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi digər müəssisələrdə 2 114 saxlanılan şəxslə təklikdə görüşlər keçirilib, müraciətləri yerində araşdırılıb və müvafiq tədbirlər görülüb.
Daha sonra qeyd edilib ki, Ombudsmanın ünvanına daxil olan müraciətlərin, başçəkmələr zamanı qəbul edilən şəxslərlə görüşlərin və qaynar xəttə daxil olan zənglərin təhlili göstərir ki, azadlıqdan məhrum edilən şəxslərin ailə üzvləri və yaxınları ilə görüş, sovqat, telefon danışıqlarından istifadə ilə bağlı hüquqlarının pozulması hallarına rast gəlinir ki, belə halların aradan qaldırılması üçün nəzarət daha da gücləndirilməlidir.

Омбудсмен представит отчет о деятельности
На пленарном заседании Милли меджлиса 5 марта будет заслушан отчет о деятельности омбудсмена Эльмиры Сулеймановой в прошлом году.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, на минувшей неделе отчет омбудсмена был представлен на заседании Комитета по правам человека Милли меджлиса и после широких обсуждений был рекомендован к вынесению на пленарное заседание.
В отчете омбудсмена было затронуто очень много вопросов, один из которых связан с бесплатными лекарственными препаратами. Другой вопрос - с судебными жалобами.
Согласно отчету, была изучена ситуация относительно обращения с заключенными, условий заключения, рациона и качества питания, медицинского обслуживания и организации их досуга, с обеспечением конфиденциальности были проведены личные встречи в местах заключения с 570, в следственных изоляторах и исправительных учреждениях - с 430, в других местах лишения свободы - с 2114 заключенными, рассмотрены заявки, приняты соответствующие меры.
Отмечалось, что в результате анализа обращений, поступивших к омбудсмену, а также звонков, поступивших на горячую линию, во время встреч заключенных с их родственниками были выявлены случаи нарушения прав, в связи с чем контроль должен быть усилен.скачать dle 11.3