Ombudsman Bakıda saxlanılan hərbi cinayətdə təqsirləndirilən erməniəsilli şəxslərə baş çəkib
Azərbaycanın İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Bakıda saxlanılan hərbi cinayətdə təqsirləndirilən erməniəsilli şəxslərə baş çəkib.
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Müvəqqəti saxlama yeri və istintaq təcridxanasına başçəkmədə ombudsmanla bərabər onun İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Qrupunun üzvləri iştirak ediblər.
Başçəkmə zamanı bir çox təqsirləndirilən şəxs, o cümlədən R.Vardanyan, A.Arutunyan, A.Qukasyan, B.Saakyan, D.Babayan və digərləri Ombudsman tərəfindən fərdi qaydada qəbul edilib. Konfidensial qəbul zamanı həmin şəxslərin müraciətləri dinlənilib, hüquqlarının təmini vəziyyəti yerində öyrənilib.
Milli Preventiv Qrupun ixtisasca həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə zamanı fərdi qaydada dinlənilən və tibbi müayinə olunan şəxslər, o cümlədən R.Vardanyan və B.Saakyan saxlandıqları dövrdən onlara humanist münasibət göstərildiyini, hər hansı bir ayrı-seçkiliyə və pis rəftara məruz qalmadıqlarını, normal saxlanma şəraiti və tibbi xidmətlə təmin olunduqlarını, Ombudsman və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi tərəfindən dəfələrlə qəbul edildiklərini bildirərək növbəti qəbula görə təşəkkür ediblər.
Başçəkmə çərçivəsində müəssisədə saxlanma şəraiti – şəxsi gigiyena və sanitariya, tibbi xidmət, qidalanma məsələləri yerində araşdırılıb, saxlanılan şəxslərə münasibətdə də heç bir fərq qoyulmadan hüquqlarının, lazımi tibbi-psixoloji xidmətin, hüquqi yardıma və informasiyaya çatım imkanlarının təmin olunduğu müəyyən edilib.
Qəbul edilmiş şəxslərə hüquqları üzrə müraciət mexanizmləri ilə bağlı qanunvericilik aktları, Ombudsmanın “916” Çağrı Mərkəzi vasitəsilə müraciət imkanlarına dair məlumatlandırıcı nəşrlər təqdim olunub.скачать dle 11.3

Омбудсмен навестила обвиняемых в военных преступлениях представителей бывшего сепаратистского режима
Наряду с омбудсменом их также навестили члены Национальной превентивной группы омбудсмена по предотвращению пыток.
В ходе посещения многие обвиняемые, в том числе Р.Варданян, А.Арутюнян, А.Гукасян, Б.Саакян, Д.Бабаян и другие были приняты омбудсменом в индивидуальном порядке. В ходе конфиденциального приема были выслушаны обращения указанных лиц и на месте изучена ситуация с обеспечением их прав.
Обвиняемые заявили, что с момента их задержания с ними обращались гуманно, они не подвергались дискриминации или жестокому обращению, были обеспечены нормальными условиями содержания и медицинским обслуживанием, неоднократно принимались омбудсменом и представителями Международного комитета Красного Креста и поблагодарили за очередной прием.
В ходе посещения на месте были изучены условия их содержания в учреждении. Было установлено, что права задержанных, необходимые медицинские и психологические услуги, доступ к юридической помощи и информации обеспечиваются без какой-либо дискриминации.
Принятым лицам были предоставлены законодательные акты о механизмах подачи обращений по их правам, а также информационные брошюры, в которых указаны возможности обращения в колл-центр омбудсмена 916.