Maliyyə bazarlarının yoxlanılmasına qoyulan moratorium ləğv edildi - QƏRAR
Prezident İlham Əliyev “Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının müdafiəsi haqqında” və "Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların dayandırılması haqqında” qanunlara dəyişiklikləri təsdiq edib.
Əvvəllər yalnız “vergi yoxlamaları”na icazə verilmişdisə, dəyişikliklərə əsasən, bu siyahıya “maliyyə bazarları sahəsində aparılan yoxlamalar,” sözləri əlavə edilib.
Beləliklə, sahibkarlıq subyektlərində yoxlamaların aparılacağı halların siyahısı genişləndirilib.
İndi yoxlamalar Azərbaycanın maliyyə bazarlarında fəaliyyət göstərən sahibkarlıq subyektlərində də aparıla bilər.
Xəbər verildiyi kimi, prezident İlham Əliyev 2015-ci il oktyabrın 26-da sahibkarlıq sahəsində yoxlamaların 2015-ci il noyabrın 1-dən iki il müddətinə dayandırılmasını nəzərdə tutan qanun imzalayıb. 2017-ci ilin noyabr ayında bu moratorium 2021-ci il noyabrın 1-dək uzadılıb.
Qanuna əsasən, 2015-ci il noyabrın 1-dən 2021-ci il noyabrın 1-dək yalnız vergi yoxlamaları, gömrük auditi və eləcə də, əhalinin həyat və sağlamlığına, ölkənin milli və iqtisadi təhlükəsizliyinə təhdidlərin olduğu hallarda yoxlamalar aparıla bilər.

Мораторий на проверки в области финансовых рынков отменен
Президент Ильхам Алиев утвердил изменения в законы «О регулировании проверок в сфере предпринимательства и защите интересов предпринимателей» и «О приостановлении проверок в сфере предпринимательства».
Если ранее разрешалось проводить только налоговые проверки, то сейчас, согласно изменениям, в этот список добавили «проверки, проводимые в области финансовых рынков».
Так, расширился список случаев проведения проверок субъектов предпринимательской деятельности.
Теперь будут проводиться проверки субъектов предпринимательской деятельности, функционирующих на финансовых рынках Азербайджана.
Отметим, что Президент Ильхам Алиев 26 октября 2015 года подписал закон о приостановлении с 1 ноября 2015 года проверок на два года в сфере финансовых рынков. В ноябре 2017 года этот мораторий был продлен до 1 ноября 2021 года.
Согласно закону, с 1 ноября 2015 года по 1 ноября 2021 года могут проводиться только налоговые проверки, таможенный аудит, а также проверки при наличии угрозы жизни и здоровью населения, экономической и национальной безопасности страны.скачать dle 11.3