Bakıda tikinti dayandırılıb? - AÇIQLAMA
Bakı şəhərinin Baş Planın hazırlanmasına hazırlıq gedir, buna görə də tikinti işləri ilə bağlı nəzarət də artırılıb. Ümumilikdə, Baş Plan təsdiq edilənə qədər gedən tikinti işləri norma və meyarlar əsasında aparılmalıdır.
Bu sözləri Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin aparat rəhbəri Anar Quliyev deyib. Onun sözlərinə görə, indi də paytaxtda tikinti işləri gedir və onların dayandırılmasına ciddi əsas yoxdur.
“Sadəcə, önəmli məsələlərdən biri budur ki, şəhərsalma qanunvericiliyinin tələblərinə ciddi nəzarət olunmalıdır. Son müddətdə bir neçə islahat aparılıb, komitənin bu prosesin müxtəlif mərhələlərində müdaxilə etmək imkanı var. Buna görə də qeyd edim ki, layihələrin dəyərləndirmə mərhələsində layihəçi təşkilatın böyük məsuliyyəti var.
Çünki tikintinin harada olmasından çox şey asılıdır, landşafta uyğunluğu, texniki və təhlükəsizlik normaları olmalıdır. Əlbəttə, biz tikintiyə icazələrin sadə olmasına çalışırıq və məqsədimiz budur ki, rahat şəkildə, çox vaxt sərf etmədən bu proses yekunlaşsın”.
Qeyd edək ki, bir müddət əvvəl millət vəkili Fazil Ağamalı parlamentdə çıxışı zamanı komitənin fəaliyyətini tənqid edərək, paytaxtda tikinti işlərinin dayandırıldığını, yüzlərlə işçinin "çörək pulu"ndan məhrum olduğunu bildirmişdi.
A.Quliyev onu da qeyd edib ki, Bakının Baş Planının hazırlanması üçün keçirilən beynəlxalq tenderə dünyada tanınan şirkətlərin nümayəndələri öz təkliflərini veriblər. Bir neçə gündən sonra tenderin qalibinin adı açıqlanacaq, amma baş planla bağlı işlər kifayət qədər uzun bir prosesdir:
“Düzdür, işlərin bir hissəsinin görüldüyünü nəzərə alsaq, biz tez başa çatmasına çalışacağıq. Baş Planın əsasında isə komitə paytaxtın müfəssəl planını tərtib edəcək”.

В Баку приостановлено строительство?
В связи с подготовкой Генерального плана города Баку усилен контроль за строительными работами. В целом до утверждения Генплана стройработы должны проводиться на основе норм и критериев.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, об этом сказал руководитель аппарата Государственного агентства жилищного строительства Анар Гулиев.
По его словам, сейчас в столице идут строительные работы, и серьезных оснований для их прекращения нет.
«Просто главная проблема в том, что выполнение требований градостроительного законодательства должно строго контролироваться. За последний период были проведены некоторые реформы. Поэтому хочу отметить, что на этапе оценивания проекта на проектной компании лежит большая ответственность.
Многое зависит от того, где строится здание, соответствует ли оно ландшафту, нормам технической безопасности. Конечно, мы стараемся упростить процедуру выдачи разрешения на строительство, и наша цель заключается в том, чтобы комфортно и с минимальными затратами времени завершить этот процесс», - сказал А.Гулиев.
Отметим, что ранее депутат Фазиль Агамалы на выступлении в парламенте, критикуя деятельность комитета, заявил о прекращении строительных работ в столице, о сотнях работников, которых лишили «хлеба».
А.Гулиев также отметил, что в рамках международного тендера, проведенного для подготовки генерального плана Баку, представители всемирно известных компаний внесли свои предложения.
Через несколько дней объявят победителя тендера, но работа над генпланом - достаточно долгий процесс:
«Мы уже выполнили часть работ, постараемся быстро завершить их. На основе генерального плана комитет составит подробный план столицы», - добавил А.Гулиев.скачать dle 11.3