Bakıda Dünya Kuboku başladı
Bu gün açılış mərasimi keçirilib. Gənclər və idman nazirinin müavini İsmayıl İsmayılov açılış nitqi ilə çıxış etdikdən sonra ölkəmizin himni səsləndirilib və bununla da yarış açıq elan edilib.
Turnirdə otuz ölkədən 200-dən artıq atlet iştirak edəcək. Ötən il Bakıda 26 ölkənin iştirakı ilə gimnastikanın bu növü üzrə Avropa çempionatı, daha öncəki illərdə isə dünya kubokları (2016-cı il 17 ölkə, 2017-ci il 15 ölkə) təşkil olunub. Builki yarışa marağın səbəbi isə kubokun Tokio Olimpiadasına təsnifat xarakterli olmasıdır.
Ölkəmizi turnirdə batut yarışlarında qadınlar arasında fərdi proqramda son Avropa çempionatının gümüş medalçısı Veronika Zemlyanaya, kişilər arasında sinxron və fərdi proqramlarda Ruslan Ağamirov, İlya Qrişunin, Oleq Piunov və tamblinq cığırında Avropa çempionumuz Mixail Malkin təmsil edirlər.
İki gün davam edəcək yarışlarda bu gün təsnifat, sabah isə final mərhələləri keçiriləcək.
Qeyd edək ki, 2019-cu və 2020-ci illərdə Tokio Yay Olimpiya Oyunlarına batut gimnastikası üzrə təsnifat xarakterli səkkiz Dünya Kuboku yarışları keçiriləcək. Paytaxtımız isə bu kuboklardan ikisinə ev sahibliyi edəcək.скачать dle 11.3

В Баку стартовал Кубок мира
В Баку в Национальной арене гимнастики 16 февраля стартовал Кубок мира по прыжкам на батуте и тамблингу.
Cегодня состоялась церемония открытия. После вступительной речи замминистра молодежи и спорта Исмаила Исмаилова прозвучал гимн страны.
В Кубке принимают участие свыше 200 гимнастов из 30 стран. В прошлом году в Баку проходил чемпионат Европы по прыжкам на батуте с участием 26 стран, а в 2016 и 2017 годах были организованы Кубки мира.
Азербайджан на соревновании в программе индивидуальных прыжков среди женщин представляет серебряный призер чемпионата Европы Вероника Земляная, в программах индивидуальных и синхронных прыжков среди мужчин - Руслан Агамиров, Илья Гришунин, Олег Пиунов, а на акробатической дорожке - чемпион Европы Михаил Малкин.
Это первый в этом году Кубок мира по прыжкам на батуте и тамблингу, который будет проходить два дня.
В первый день состоятся квалификационные соревнования среди мужчин и женщин в индивидуальной и синхронной программе по прыжкам на батуте и тамблингу, во второй - финал.
Отметим, что в 2019 и 2020 годах состоятся восемь Кубков мира по прыжкам на батуте, где пройдет квалификация на Олимпийские игры в Токио, а в Баку пройдут два из этих кубков.скачать dle 11.3