Türkmənistan prezidenti oğlunu vəzifədən uzaqlaşdırdı
Türkmənistan prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun oğlu Sərdar yanvarın 2-dən etibarən xarici işlər nazirinin müavini vəzifəsindən uzaqlaşdırılıb. O, hazırda Axal vilayətinin sədrinin müavini vəzifəsini icra edir.
TDH saytına istinadən xəbər verir ki, bununla bağlı Türkmənistan prezidenti sərəncam imzalayıb.
Axal vilayəti keçmiş Aşqabad vilayətidir, onun mərkəzi əvvəllər Aşqabad şəhəri olub, daha sonra isə Annauya köçürülüb.
Q.Berdiməhəmmədovun noyabrda açıqladığı plana görə, bu vilayətdə Aşqabaddan geri qalmayan yeni inzibati mərkəz inşa ediləcək.
Qeyd edək ki, S.Berdiməhəmmədov 1981-ci ildə doğulub. Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun Sərdardan başqa, üç qızı və dörd nəvəsi var.

Президент Туркменистана снял сына с должности замглавы МИД
Сын президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова - Сердар - со 2 января перестал быть заместителем главы Министерства иностранных дел (МИД) и стал заместителем хякима Ахалского велаята.
О соответствующем указе Г. Бердымухамедова сообщает сайт TDH.
Ахалский велаят - это бывшая Ашхабадская область, ее центром сначала был Ашхабад, затем столицу вывели в отдельную административную единицу, а центром велаята стал Аннау (Бугдайлы).
По замыслу Г.Бердымухамедова, обнародованному в ноябре, в этой области будет построен новый административный центр, который «должен стать не менее впечатляющим по своей архитектуре», чем Ашхабад, и условия жизни в котором должны «не уступать стандартам, принятым в столице».
С.Бердымухамедов родился в 1981 году. Помимо единственного сына, у президента есть еще 3 дочери и 4 внуков.скачать dle 11.3