Tibbi sığorta hesabına müalicə ediləcək xəstəliklər - SİYAHI
2019-cu ildən etibarən bütün respublika ərazisində İcbari Tibbi Sığortanın tətbiqinə başlanılacaq. Bu fəaliyyətin icrası üçün isə artıq yeni “TƏBİB” adlı agentlik yaradılıb. Əhalini düşündürən suallar arasında icbari sığortaya hansı xəstəlik və müayinələrin daxil olması da var.
Xüsusilə də vətəndaşları müalicəsi həddən artıq baha olan onkoloji xəstəliklərin də bu siyahıya daxil olub-olmaması düşündürür.
2020-ci ilin yanvar ayından başlayaraq Səhiyyə Nazirliyinin tabeliyində olan bir çox tibbi qurumlar və xəstəxanalar TƏBİB agentliyinin tərkibinə daxil ediləcək.
Bu müəssisələrin tam siyahısı isə yaxın zamanlarda təsdiqlənəcək. Hər kəs its.gov.az saytına daxil olmaqla İTS-nın baza paketində qeyd edilən 1829 adda tibbi xidmətlə tanış ola bilər:
Vətəndaşlara göstəriləcək tibbi xidmətlərin bir hissəsi:
- Təcili və təxirəsalınmaz tibbi yardım – 6 növ xidməti
- İlk tibbi yardım – ailə həkimi – 18 növ xidməti
- Ambulator müayinə və müalicə - 480 növ xidmət
- Stasionar müalicənin 677 növü
- Funksional – diaqnostika müayinəsi – USM, KT, MRT, retngen və s.
- Fizioterapevtik xidmətlər – 23 növü
- Laborator xidmətlər – 459 növü
- Cərrahi əməliyyatlar, bunlardan bahalı açıq və qapalı ürək-damar, koxlear implantasiya və s.
Eyni zamanda bu siyahıya hamiləlik, doğum, təcili vaksinasiya, planlı vaksinasiya, təqvimə görə uşaq peyvəndləri, dispanser müşahidələri də daxil ediləcək.
- Dövlət proqramlarına daxil olan onkoloji xəstəliklər, şəkərli diabet, qan xəstəlikləri və s. kimi xəstəliklər üçün dövlət büdcəsindən vəsait ayrıldığı üçün onlar sığorta paketinə daxil olunmayıb. Bu dövlət layihələrinin müddəti bitdikdən sonra onlar da daxil ediləcək.

Эти услуги внесены в обязательное медицинское страхование - СПИСОК
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, с января 2020 года многие медицинские структуры и больницы в подчинении Минздрава будут включены в состав TƏBİB.
Уже сегодня каждый может зайти на сайт its.gov.az и ознакомиться с 1829 наименованиями услуг, входящих в базовый пакет обязательного медицинского страхования:
- Скорая и неотложная медицинская помощь - 6 видов услуг.
- Первая медицинская помощь - семейный врач - 18 видов услуг.
- Амбулаторное обследование и лечение - 480 видов услуг.
- Стационарное лечение - 677 видов услуг.
- Функциональное диагностирование - УЗИ, КТ, МРТ, рентген и т.д.
- Услуги физиотерапевта - 23 вида.
- Лабораторные услуги - 459 видов.
- Хирургические операции, открытые и закрытые операции на сердце, кохлеарная имплантация и т.д.
Также в этот список включат роды, срочную вакцинацию, плановую вакцинацию, детские прививки, наблюдение в диспансере и т.д.
- Онкологические заболевания, сахарный диабет, болезни крови и т.д., входящие в государственную программу, не включены в пакет страхования, так как на лечение данных заболеваний выделяются средства из госбюджета. По истечении срока этих государственных проектов данные заболевания также будут включены в программу TƏBİB.
- Безработные, пенсионеры, дети, семьи без социального обеспечения будут застрахованы за счет государства.