05.12.2018 12:56 4 862
Maliyyə naziri Samir Şərifov hesab edir ki, güclü manat Azərbaycan istehsalçılarının ixrac potensialına mənfi təsir edir.
“Onların məhsulları ixrac üçün daha az rəqabətə davamlı olur. Digər tərəfdən, yerli istehsalçılar daxili bazarda da rəqabətdə uduzmağa başlayırlar, çünki idxal olunan mallar daha da ucuzlaşır”.
Nazir əlavə edib ki, son illər ölkədə həyata keçirilən siyasət “makroiqtisadi tarazlığın və davamlı iqtisadi artımın” dəstəklənməsinə yönəldilib.
2015-2016-cı illərdə devalvasiya nəticəsində manat dollara nisbətən iki dəfədən çox ucuzlaşıb. 2017-ci ildə manat AMB tərəfindən həyata keçirilən sərt valyuta siyasəti nəticəsində 4%, 2018-ci ilin 11 ayı ərzində 0,01% möhkəmlənib.скачать dle 11.3

Министр: Азербайджану не нужен сильный манат
По мнению министра финансов Самира Шарифова, усиление маната негативно влияет на экспортный потенциал азербайджанских производителей.
«Их товары становятся менее конкурентоспособными. С другой стороны, местные производители начинают проигрывать конкуренцию на внутреннем рынке, так как импортные товары становятся дешевле», - сказал в эфире телеканала AZTV во вторник министр финансов страны Самир Шарифов.
Отметим, что в 2015-2016 годах в результате девальвации азербайджанский манат подешевел к доллару более, чем в два раза.
В 2017 году в результате жесткой политики Центробанка манат укрепился к доллару на 4%, а в 2018 году - на 0,01%.