20.09.2018 12:23 5 355
2012-ci ildən İzmirin Əliağa bölgəsində tikintisinə başlanılan illik emal gücü 10 milyon ton xam neft olan “STAR” Neft Emalı Zavodunun inşası yekunlaşmaq üzrədir.
Bu barədə SOCAR prezidenti Rövnəq Abdullayev Neftçilər günü ilə bağlı “Xalq qəzeti”nə verdiyi müsahibəsində deyib.
R.Abdullayev bildirib ki, bu zavodun tikilib istifadəyə verilməsi ilə Aralıq dənizi bazarında SOCAR-ın mövqeləri xeyli möhkəmlənəcək.
“Zavodun müxtəlif markalı neftlər, əsasən “Urals”, “Azeri Light” və “Kərkük” neft növlərini emal edə bilməsi qarşıya qoyduğumuz hədəflərdəndir. 76 çəni (rezervuarı) olan “STAR” zavodunun ümumi anbar həcmi 1.640.000 kubmetr təşkil edəcək. Yaxın müddətdə fəaliyyətə başlaması planlaşdırılan zavodda sınaq-sazlama işlərinin həyata keçirilməsi üçün avqust ayının əvvəllərindən emal üçün 80 min ton “Azeri Light” markalı Azərbaycan nefti ayrılıb”.
Rövnəq Abdullayev qeyd edib ki, SOCAR-la “Rosneft” arasında bu yaxınlarda imzalanmış müqaviləyə əsasən, 2018-ci ilin dekabr ayından etibarən bir il ərzində “STAR” zavodunun bir milyon ton Rusiya nefti ilə təchiz olunması gözlənilir:
“Kontrakt hər iki şirkətin əlverişli əməkdaşlığının genişlənməsinə dəlalət edir və SOCAR-ın Türkiyədəki yeni neftayırma obyektlərinin stabil yüklənməsi üçün əlavə təminat yaradacaq. “STAR” ilk növbədə “Petkim”i xammalla (yüngül və ağır nafta) təmin etmək məqsədi daşıyır.
Zavod istismara veriləndən sonra bir çox məhsulların istehsalı üçün əhəmiyyətli xammal əldə olunacaq ki, bu da “Petkim”in iqtisadi səmərəliliyini daha da artıracaq.
Qeyd etmək lazımdır ki, SOCAR-ın idarəçiliyində olduğu son 10 ildə bu neft-kimya kompleksinə 800 milyon ABŞ dolları civarında, “STAR” Neft Emalı Zavoduna 5,1 milyard ABŞ dolları investisiya yatırılıb və yüksək əmək məhsuldarlığına nail olunub”.скачать dle 11.3

Президент SOCAR: Строительство STAR близко к завершению
Начатое в 2012 году строительство нефтеперерабатывающего завода STAR с годовой производительностью 10 миллионов тонн сырой нефти близко к завершению.
Об этом сказал президент SOCAR Ровнаг Абдуллаев в интервью Xalq qəzeti, посвященном Дню нефтяников.
Р.Абдуллаев заявил, что строительство и ввод в эксплуатацию этого завода усилит позиции SOCAR на средиземноморском рынке.
«Одна из поставленных нами задач - чтобы завод мог перерабатывать различные марки нефти, в том числе Urals, Azeri Light и «Киркук». Общая емкость хранилища STAR с 76 чанами (резервуарами) составит 1 640 000 кубометров.
С целью проведения испытательно-наладочных работ на заводе, который в ближайшее время планируется ввести в эксплуатацию, в начале августа для переработки было выделено 80 тыс. тонн азербайджанской нефти Azeri Light».
По словам президента Госнефтекомпании, согласно недавно подписанному соглашению между SOCAR и «Роснефтью», начиная с декабря 2018 года в течение года STAR получит 1 миллион тонн российской нефти.
«Контракт свидетельствует о расширении выгодного сотрудничества между двумя компаниями и создаст дополнительные гарантии для стабильной загрузки новых нефтеперерабатывающих объектов SOCAR в Турции. STAR в первую очередь предназначен для обеспечения Petkim сырьем (легкой и тяжелой нафтой).
После ввода в эксплуатацию завода будет произведено значительное количество сырья для производства многих продуктов, что еще больше повысит экономическую эффективность Petkim.
Следует отметить, что за последние 10 лет SOCAR инвестировал около 800 млн долларов США в этот нефтехимический комплекс и 5,1 млрд долларов в нефтеперерабатывающий завод STAR и смог добиться высокой производительности труда».скачать dle 11.3