Erməni idmançılar Bakıda: Bu, necə olub?
Azərbaycan müxtəlif dünya təşkilatları ilə sıx əməkdaşlıq edir və bütün beynəlxalq normalara riayət edir.
Bütün beynəlxalq idman tədbirlərində, misal üçün, dünya çempionatında, Bakıda keçirilmiş Birinci Avropa oyunlarında, müxtəlif turnirlərdə Azərbaycan iştirakçıların maksimum təhlükəsizliyini təmin edir.
Bir müddət əvvələ kimi erməni idmançılar da rahatlıqla Azərbaycana gəlir, yarışlarda iştirak edir və vətənlərinə dönürdülər. Yerevana qayıdan zaman Bakı haqqında və Azərbaycan paytaxtındakı turnirin təşkilatı ilə bağlı səmimi açıqlamalar verirdilər.
2011-ci ildə dünya çempionatından sonra erməni hərbçi deyib:
“Bakı çox xoşuma gəldi. Gözəl şəhərdir, orada çox vaxt keçirmək və gözəlliyindən həzz almaq istərdim. Mən Avropa Oyunlarından çox müsbət təəssüratlar qazandım. Təşkilatçılıq çox yüksək səviyyədə idi. Hər şey çox xoşuma gəldi: təşkilatçılıq da, keçirilmə də”.
Bakıda keçirilən Avropa Oyunlarındakı maraqlı bir anı yada salmaq olar, həmin vaxt İlham Əliyev erməni boksçuya medal təqdim etdi.
Ancaq son vaxtlar Yerevan bir neçə dəfə idmançılarını Bakıya göndərməkdən imtina edib. Sonuncu dəfə isə edilən imtina erməni tərəfinə çoxlu suallar yaradıb.
Xatırladaq ki, sentyabrın 20-27-də Bakıda keçiriləcək cüdo üzrə dünya çempionatına bir neçə gün qalmış Ermənistan Azərbaycan tərəfinin erməni idmançılarının təhlükəsizliyinə zəmanət vermədiyi ilə bağlı yalan informasiyalar yayıb və tədbirdə iştirak edə bilməyəcəyini açıqlayıb.
Milli Məclisin gənclər və idman komitəsinin üzvü, deputat Adil Əliyev Oxu.Az-a açıqlamasında deyib ki, erməni idmançılar Ermənistan yığmasının tərkibində və ya legioner kimi heç bir təhlükə olmadan həmişə Azərbaycana gəliblər.
“Ölkəmizə girişinə qadağan olan idmançılar işğal altındakı Dağlıq Qarabağa qanunsuz səfər edən və Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin qara siyahısına daxil olanlardır. Digər idmançıların isə təhlükəsizliyi tam təmin olunur.
Ermənistanda bunu bilirlər. Onlar başa düşürlər ki, Bakıda idmançıların təhlükəsizliyi barədə danışmaq ağılsızlıqdır. Azərbaycana son illər ərzində onlarla erməni idmançı gəlib və təhlükəsizliklə və ya təşkilatçılıqla bağlı heç bir şikayət olmayıb”, - deputat deyib.
O əlavə edib ki, Bakının erməni idmançıların təhlükəsizliyini təmin etməsindən başqa, bütün müvafiq qurumlar paytaxtımızın qonaqlarına qarşı ən cüzi təxribatın qarşısının alınması üçün işlər görür.
“İdmanı siyasiləşdirmək olmaz. Ermənilər bu fəaliyyəti ilə beynəlxalq rezonans doğurmaq istəyirlər. Ancaq Yerevanda başa düşməlidirlər ki, dinindən və ölkəsindən asılı olmayaraq, Bakı Azərbaycana gələn idmançıların təhlükəsizliyini təmin edib və edəcək”, - Əliyev qeyd edib.
Deputatın sözlərinə görə, bu, Ermənistanın son vaxtlar bütün sahələrdə mövqelərini itirməsi ilə də bağlı ola bilər.
“Belə olan halda, təbii ki, Yerevana ancaq yalan, təxribat və s. kimi alçaq əməllərə əl atmaq qalır”, - o əlavə edib.

Армянские спортсмены в Баку. Как это было?
Азербайджан ведет тесное сотрудничество с различными мировыми организациями и четко придерживается всех международных норм.
На всех спортивных международных мероприятиях, например, Первых Европейских играх, различных чемпионатах мира Баку обеспечивает максимальную безопасность для участников.
До недавнего времени и армянские спортсмены спокойно приезжали в Азербайджан, участвовали в первенствах и благополучно возвращались к себе на родину.
Были и те, которые по возвращении в Ереван тепло отзывались о Баку и об организации турниров в столице Азербайджана.
Армянский боксер после чемпионата мира 2011 года:
«Мне очень понравился Баку. Это очень красивый город, хотелось бы побольше походить по нему и восхищаться его красотой. У меня очень позитивные впечатления от участия в Евроиграх. Организация игр была на высшем уровне. Мне все понравилось: и организация, и проведение».
Еще можно вспомнить один из запоминающихся моментов в период Первых Европейских игр в Баку, когда президент Ильхам Алиев вручал медаль армянскому боксеру.
Но в последнее время Ереван несколько раз отказывался высылать своих спортсменов в Баку. Очередной отказ породил множество вопросов к армянской стороне.
За несколько дней до чемпионата мира по дзюдо, который пройдет в Баку 20-27 сентября, Армения вновь распространяет лживые заявления о том, что азербайджанская сторона якобы не дает гарантию безопасности армянским спортсменам и поэтому они не смогут участвовать в состязаниях.
В беседе с корреспондентом Oxu.Az член комитета молодежи и спорта Милли меджлиса, депутат Адиль Алиев отметил, что армянские спортсмены в составе сборной Армении или как легионеры всегда приезжали в Азербайджан без всякой боязни столкнуться с опасностью.
«Единственный запрет на въезд в нашу страну получают те спортсмены, которые незаконно посещают оккупированный Нагорный Карабах и тем самым попадают в «черный список» МИД АР. Любому другому спортсмену всегда обеспечивалась максимальная безопасность.
В Армении это знают. Они понимают, что говорить об опасности, якобы поджидающей их спортсменов в Баку, явно глупо. В Азербайджан приезжали десятки армянских спортсменов за последние несколько лет, и нет ни единой жалобы на организацию турниров или же на обеспечение безопасности в Баку», - сказал парламентарий.
По его словам, кроме того, что Баку дает армянским спортсменам гарантию безопасности, все соответствующие структуры ведут работы по пресечению даже мелких провокаций по отношению к гостям нашей столицы.
«Нельзя политизировать спорт. Армяне наверняка этими своими действиями хотят вызвать международный резонанс, что, мол, смотрите, какие азербайджанцы варвары. Но в Ереване должны понимать, что есть конкретные доказательства того, что Баку обеспечивал ранее и будет обеспечивать впредь безопасность спортсменов, приезжающих в Азербайджан, независимо от их религии или происхождения», - сказал А.Алиев.
Депутат добавил, что это также может быть связано с тем, что Армения в последнее время начинает сдавать позиции практически во всех отраслях - будь то диаспора, армия или экономика.
«В таком случае Еревану, естественно, остается прибегать к низким поступкам, таким как ложь, провокация и т д.», - подытожил он.//oxu.az