Azərbaycanın ən seysmoaktiv şəhərləri açıqlandı - SİYAHI
Gün ərzində Azərbaycan ərazisində 6-10 xırda təkanlar qeydə alınır. Maqnitudası və dərinliyi az olduğu üçün biz onları hiss etmirik. Ancaq elə yerlər var ki, orada enerji yığılır və bu ərazilər daha seysmoaktiv sayılır.
Bu fikirləri oxu.az-a açıqlamasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru Qurban Yetirmişli deyib.
Onun sözlərinə görə, il ərzində təkanlar, Azərbaycan ərazisində blokların hərəkəti, eləcə də, planetdəki seysmoaktivliklə bağlı informasiyalar öyrənilir və daha fəal zonalar müəyyən edilir.
2018-ci ildə Azərbaycanda seysmoloji cəhətdən daha çox aktiv olan rayon və şəhərlər:
1. Şamaxı rayonu;
2. Abşeron yarımadasında (Bakı, Sumqayıt) təhlükə dənizdə baş verən zəlzələlərin ocaqlarına (Azəri-Çıraq-Günəşli neft yatağının ərazisi) görə yarana bilər;
3. İsmayıllı;
4. Qusar;
5. Zaqatala.
Yetirmişli qeyd edib ki, məhz bu əraziləri seysmoloji cəhətdən gərgin hesab etmək olar. Bu rayonlarda zəlzələ istənilən vaxt baş verə bilər.скачать dle 11.3

Города Азербайджана, где ожидаются землетрясения - СПИСОК
На территории Азербайджана ежедневно происходят в среднем 6-10 мелких землетрясений. Но этих толчков мы не чувствуем, так как их магнитуда и глубина небольшие. Однако есть участки, где скапливается энергия, и эти места считаются наиболее сейсмоопасными.
Как передаёт Median.Az, об этом в беседе с корреспондентом oxu.az сказал генеральный директор Республиканского центра сейсмологической службы Национальной академии наук Азербайджана Гурбан Етирмишли.
По его словам, в течение года информация о толчках, передвижениях блоков на территории Азербайджана, а также сейсмоактивности по всей планете изучается и определяются наиболее активные зоны.
Наиболее сейсмоактивные районы и города в Азербайджане на 2018 год:
• Шамахинский район;
• Абшеронский полуостров (Баку, Сумгайыт). Опасность здесь исходит из очагов землетрясений, которые могут произойти в море (территория нефтяного месторождения Азери-Чыраг-Гюнешли).
• Исмаиллы
• Гусар
• Загатала
Етирмишли отметил, что именно эти территории можно отнести к наиболее сейсмически напряженным. Землетрясения в этих районах могут произойти в любой момент.