“Şah” yeni status yazdı: Nəyə layiq olduğumu gözəl anlayıram
Bunu azərbaycanlı qrossmeyster Şəhriyar Məmmədyarov son günlər ətrafında gedən müzakirələrlə bağlı yazdığı növbəti “Facebook” statusunda bildirib.
Şahmatçı dünən yazdığı statusuna siyasi rəy verilməsindən təəssüfləndiyini bildirib:
“Əfsuslar olsun ki, mənim qəlbimin harayına siyasi xarakterli rəylər verilib. Bildirmək istəyirəm ki, mən canım Azərbaycanım üçün mübarizə aparmaqdan qürur duyuram və vətənimi uğurla təmsil etmək üçün hər zaman əlimdən gələni edəcəm.
Məsələyə aydınlıq gətirmək üçün bildirmək istəyirəm ki, son beş il ərzində aidiyyəti qurumlar tərəfindən yalnız iddiaçılar turniri üçün maliyyə dəstəyi almışam. Bu məbləğ isə yalnız bir turnirin xərclərini ödəməyə kifayət edir.
Həmçinin milli komandanın iştirak etdiyi rəsmi yarışlar dövlət büdcəsi hesabına maliyyələşir.
Ümumi il ərzində Azərbaycan şahmatçılarına ayrılan vəsaitin mənim şəxsi büdcəm kimi təqdim edilməsini ədalətsiz hesab edirəm”.
Məmmədyarovun sözlərinə görə, onun şahmatdan başqa gəlir mənbəyi olmadığından və məşqlərə hazırlaşmaq, komandaya məvacib ödəmək və s. xərcləri öz hesabıma ödədiyi üçün məcbur olub çox sayda turnirlərə qatılır:
“Bu isə həddindən artıq fiziki və zehni yük yaradır, yarışlarda effektivliyi aşağı salır”.
Şahmatçı həmçinin dövlətin ona göstərdiyi qayğı barədə fikirlərini bölüşüb:
“Eyni zamanda, qeyd etmək istəyirəm ki, yarışlarda qazandığım uğurlar üçün möhtərəm prezidentimiz tərəfindən dəfələrlə mükafatlandırılmışam və bunu çox yüksək qiymətləndirirəm.
Bundan əlavə, bəzi vəzifəli şəxslər dəstək nümayiş etdirərək, şəxsən mənə kömək ediblər. Lakin yarışlarda uğurlu olmaq üçün və dünya miqyasında rəy bildirmək üçün mütəmadi hazırlığa və maliyyə dəstəyinə ehtiyac var”.
Məmmədyarovun sözlərinə görə, onunla bərabər turnirdə mübarizə aparan və daha aşağı reytinqi olan şahmatçılar həm dövlət, həm də fərdi sahibkarlar tərəfindən dəstək alırlar, “mən isə burada öz və komandamın yeməyini belə öz hesabıma ödəyirəm”.
“Heç bir halda mənim bu fikirlərimin hansısa maddi qazanc məqsədi daşıdığını düşünməyin. Hər bir peşəkar idmançı kimi mən nəyə qadir və layiq olduğumu çox gözəl anlayıram.
Şahmatdan uzaq olanlar üçün kiçik bir açıqlama gətirim ki, dünya səviyyəsində 20-liyə daxil olan şahmatçının il ərzində oynayacağı yarışlara hazırlığı üçün aşağdakı tərkibdə komandanın olması vacibdir: menecer, iki məşqçi-sekundant, psixoloq, fiziki hazırlıq üzrə məşqçi və təlim-məşq toplantılarının keçirilməsi üçün güclü sparrinq-tərəfdaşlar. Bu tərkibdə komandanın saxlanılması isə, sözsüz ki, külli-miqdarda vəsait tələb edir.
Biz dəfələrlə sponsorluq üçün şirkətlərə müraciət etmişik (son dəfə altı il qabaq olub), lakin maraq və dəstək göstərən olmayıb. Sizlərin dəstəyi nəticəsində çoxsaylı təkliflər əldə etdim və bunun üçün həm sizlərə, həm də təklif göndərənlərə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Bu, məni çox ruhlandırır.
Sonda Amerikada oynadığım turnirlərdə mənə dəstək olan hər kəsə təşəkkürlər, bu turnirdə reytinqi biraz da qaldırdım və doqquz oyunda məğlub olmadım! Çox sağ olun”, - deyə şahmatçı yazıb.скачать dle 11.3

Новый статус «Шаха»: Я прекрасно понимаю, чего достоин
К сожалению, крику моей души дали политическую окраску. Хочу заявить, что я горд выступать за родной Азербайджан и всегда буду делать все возможное, чтобы успешно представлять свою Родину.
Чтобы внести ясность в ситуацию, хочу сказать, что за последние пять лет я получил финансовую поддержку от соответствующих структур только для турнира претендентов. Эта сумма покрывает только расходы на турнир.
Также официальные соревнования с участием сборной финансируют из госбюджета.
Считаю несправедливым, что средства, выделенные азербайджанским шахматистам в течение года, представляют, как мой личный бюджет», - отметил он.
По словам Мамедъярова, он вынужден принимать участие в многочисленных турнирах, так как у него нет иного источника доходов, кроме шахмат, и ему приходится оплачивать тренировки и выплачивать зарплаты команде из собственного кармана:
«Это создает слишком большую физическую и умственную нагрузку, снижает эффективность на соревнованиях», - подчеркнул гроссмейстер.
Шахматист также рассказал о поддержке, которую ему оказывает государство:
«Также хочу отметить, что уважаемый господин президент не раз награждал меня за успехи в соревнованиях, что я очень высоко ценю.
Кроме того, некоторые должностные лица проявили поддержку, помогли лично мне. Но чтобы успешно участвовать в соревнованиях и заявить о себе на мировом уровне, надо постоянно готовиться и получать финансовую поддержку».
По словам Мамедъярова, его соперники по турнирам, которые ниже его по рейтингу, получают поддержку со стороны как государства, так и частных предпринимателей, а он платит за свое питание и за питание команды из собственного кармана.
«Ни в коем случае не думайте, что я говорю это из-за корыстных побуждений. Как и каждый профессиональный спортсмен, я прекрасно понимаю, на что я способен и чего достоин.
Небольшая ремарка для тех, кто далек от шахмат: шахматистам, входящим в первую 20-ку в мире и играющим круглый год, для подготовки нужны менеджер, двое тренеров-секундантов, психолог, тренер по физподготовке и сильные спарринг-партнеры для проведения учебно-тренировочных сборов. Содержание их, конечно же, требует крупных затрат.
Мы неоднократно обращались за спонсорством к компаниям (в последний раз это было полгода назад, но никто не заинтересовался и не оказал поддержку. В результате вашей поддержки я получил многочисленные предложения, и за это глубоко благодарю как вас, так и тех, кто сделал мне эти предложения. Это меня сильно окрыляет.
В конце хочу поблагодарить тех, кто поддержал меня на турнире в Америке. На этом турнире я немного поднял свой рейтинг и не проиграл ни в одной из девяти игр. Большое спасибо», - написал шахматист.