Qəza zamanı Perinatal Mərkəzdə 20 yarımçıq doğulmuş uşaq olub
Bu gün gecə saatlarında “Azərbaycan” İES-də baş verən qəza zamanı ölkədə doğulan uşaqların sayı barədə məlumat verilmir.
Bunu oxu.az-a açıqlamasında Səhiyyə Nazirliyinin mətbuat xidmətinin mütəxəssisi Səfayə Əhmədova deyib.
Onun sözlərinə görə, statistik hesablamalar altı aydan bir aparılır:
“Axşam baş verən hadisə zamanı doğulan uşaqlar barədə heç bir məlumat verə bilmirik. Amma ötən ilin hesablamasına görə, ölkədə hər gün 400 uşaq doğulur”.
Respublika Perinatal Mərkəzinin direktoru, Səhiyyə Nazirliyinin Doğuşayardım Komissiyasının sədri Sevinc Məmmədova Oxu.Az-a açıqlamasında bildirib ki, qəza baş verən zaman mərkəzdə uşaqlar doğulmayıb:
“Bilirsiniz ki, bizim mərkəzdə yarımçıq uşaqlar doğulur. Axşam bu cür uşaqlar doğulmayıb. Amma yarımçıq doğulan 20 uşaq mərkəzin reanimasiya şöbəsində süni nəfəs aparatına qoşulub. Hamısı sağlamdır. Heç bir ölüm halı qeydə alınmayıb”.
Sevinc Məmmədova qeyd edib ki, mərkəzin generatoru var:
“İl boyu belə vəziyyətlərə hazırıq. İşıqlar kəsilən kimi müəssisə generatorlar vasitəsilə təmin olunur. Hər bir dövlət xəstəxanasında generatorlar var. İşığın olmaması heç bir əməliyyata, doğuşa mənfi təsiri etmir”.скачать dle 11.3

Перинатальный центр о состоянии недоношенных детей
Как передаёт Median.Az, об этом oxu.az сказала специалист пресс-службы Министерства здравоохранения Сафая Ахмедова.
По ее словам, статистические подсчеты ведутся каждые шесть месяцев.
«Могу сказать только то, что, согласно прошлогодним данным, ежедневно в стране рождается 400 младенцев»
Директор Республиканского перинатального центра, председатель комиссии по оказанию помощи при родах Севиндж Мамедова сообщила Oxu.Az, что в период отсутствия электричества в центре не было родов.
«Как известно, в нашем центре рождаются недоношенные дети. Минувшей ночью у нас не было родов.
Однако в реанимационном отделении были подключены к аппарату искусственного дыхания 20 недоношенных детей. К счастью, смертельных случаев не произошло», - отметил глава центра.
Она отметила, что в центре работают генераторы:
«Мы готовы к критическим ситуациям на протяжении всего года. В случае отсутствия энергоснабжения учреждение обеспечивается энергией за счет генераторов. Как и в любой государственной больнице».