AMB sədri 200 manatlıq əskinaslara çəkilən xərcdən danışdı
Azərbaycanda 200 manatlıq əskinaslara çəkilən xərc 100 manatlıq əskinaslara çəkilən xərclə eynidir. Ümumiyyətlə, əskinaslara çəkilən xərclər daima azalır.
Bunu Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Elman Rüstəmov deyib.
“200 manalıq əskinasların buraxılması dövlət xərcərinin azaldılmasına, döviyyənin azaldılmasına da təsir edir. Bu əskinaslar artıq dövriyyədədir. İstənilən bank istənilən həcmdə sifariş yerləşdirib təhvil ala bilər. Lakin bu əskinaslar üçün daha yüksək tarif dərəcəsi - 0,2%, digər əskinaslar üçün 0,1% müəyyən edilib.
Banklar istəsələr, daha aşağı tariflə 50-100 manatlıq əskinaslar götürə bilərlər", - deyə o, qeyd edib.
Sədrin sözlərinə görə, hazırda əsas məqsəd dövriyyədə nağd pulun xüsusi çəkisinin azaldılmasıdır.
Bundan başqa, E.Rüstəmovun sözlərinə görə, əgər hazırkı inflyasiya səviyyəsi qalarsa, ilin sonunda uçot dərəcəsinin 8% olması komfot zona hesab edilə bilər:
“Lakin son rübdə mövsümi amillərdən asılı olaraq, inflyasiya aktivləşməsi baş verir. Belə olan halda bu komfort zona bir qədər arta bilər. Yəni 8-10%-i komfort zona hesab olunur”.скачать dle 11.3

Стали известны расходы на 200-манатные купюры
В Азербайджане расходы на 200-манатные купюры равны расходам на 100-манатные купюры. В целом расходы на купюры постоянно снижаются.
Об этом сказал председатель правления Центробанка Эльман Рустамов.
«Выпуск 200-манатных купюр влияет на сокращение государственных расходов и cнижение оборота. Эти купюры уже в обороте.
Любой банк может разместить заказ в любом объеме и получить его. Но для этих купюр определены более высокие тарифные ставки - 0,2%, тогда как по другим купюрам - 0,1%.
При желании банки могут взять 50-100-манатные купюры по более низкому тарифу», - отметил он.
По словам председателя, в настоящее время основная цель - снижение удельного веса наличных денег в обращении.
Кроме того, Э.Рустамов сказал, что если инфляция останется на нынешнем уровне, учетная ставка в размере 8% к концу года может считаться зоной комфорта:
«Но в последнем квартале, в зависимости от сезонных факторов, активизируется инфляция. В таком случае зону комфорта можно несколько повысить. То есть 8-10% считаются зоной комфорта.скачать dle 11.3