Bakıda süpürgəçini maşın vurdu, öləndən sonra işdən çıxarıldı
Bu gün Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində ölümlə nəticələnən yol qəzası törətməkdə təqsirləndirilən Əflatun Cəfərovun cinayət işi üzrə məhkəmə iclası davam etdirilib.
"Report"un xəbərinə görə, hakim Faiq Qəniyevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə dövlət ittihamçısı ittiham aktını elan edib.
Elan olunmuş ittiham üzrə Ə.Cəfərov özünü təqsirli bildiyini deyib. O, sərbəst ifadəsində qeyd edib ki, daha əvvəl fəhlə işləyib, imkansızlıqdan avtobus sürüb: "Amma həmin gün sürücü kimi xəttə çıxmamışdım. Dostum Əmir mənə zəng edib xəstələndiyini, həkimə gedəcəyini və avtobus sürməyimi istədi. Mən də ona kömək üçün getdim. Səhər saat 07:00 radələri olardı. Hava alaqaranlıq idi. Mən də saatda 40 km sürətlə gedirdim. Heç yolu keçən şəxsi görmürdüm. Qarşıdan gələn maşın işıqlarını yandırıb-söndürdü. Sola çəksəm də, gec idi. Maşının sağ tərəfi ona dəydi. Düşüb maşına qoyub xəstəxanaya çatdırdıq".
Daha sonra məhkəmədə mərhum Şıxməmməd Yadigarovun oğlu, hüquqi varis kimi tanınan Mehman Yadigarov da dindirilib. O, atasının Sabunçu Rayon Mənzil Kommunal Təsərrüfat Birliyində süpürgəçi işlədiyini bildirib.
Hakim söyləyib ki, iş materiallarında mərhumun heç yerdə işləmədiyi yazılıb.
M.Yadigarov bunun düzgün olmadığını qeyd edib: "Çünki onlar başlarından atmaq istəyirdilər. Mən özüm gedib idarəyə məlumat verdim ki, atam ölüb. Təsəvvür edin ki, üç gün keçmişdi, amma xəbərləri yox idi. Əvvəl burada işləmir dedilər. Mən də mühasibatlıqdan soruşdum. Sonra atamın orada işlədiyini söylədilər".
Məhkəmədə məlum olub ki, mərhum yol qəzasında vəfat etdiyi gün onu işdən azad ediblər. Halbuki o, iş zamanı düşdüyü avtomobil qəzasında dünyasını dəyişib.
Məhkəmədə o da elan olunub ki, Ə.Cəfərovun idarə etdiyi avtobus 148 saylı marşrut xəttinə aiddir və bu marşrut xəttinin sahibi isə Zabrat qəsbəsinin sabiq bələdiyyə sədri Adil Hənifəyevdir.
Məhkəmə Ə.Cəfərovu sürücü kimi işə götürən məsul şəxsin və marşrut xəttinin sahibinin də dindirilməsi qərarına gəlib. Növbəti məhkəmə iclasına onlar da şahid kimi dəvət ediləcək.
Qeyd edək ki, yol qəzası ötən il Sabunçu rayonu ərazisində baş verib. Şəhər şosesində, Koroğlu metrostansiyası ilə Zabrat qəsəbəsi arasında sərnişin daşıma ilə məşğul olan 148 saylı marşrut avtobusunun sürücüsü Ə.Cəfərov yolu keçən 1940-cı il təvəllüdlü Yadigarov Şıxməmməd Xəlil oğlunu vurub. "İsuzu" markalı, 90 RJ 388 dövlət qeydiyyat nişanlı avtobusun vurduğu piyada hadisə yerində ölüb.скачать dle 11.3

В Баку уборщика после смерти уволили с работы
Как сообщает Median.Az со Report, на процессе под председательством судьи Фаика Ганиева гособвинитель зачитал обвинительный акт.
А.Джафаров признал себя виновным по предъявленному обвинению. Во время показаний он сообщил, что ранее зарабатывал как рабочий, однако из-за нужды водил автобус:
«Но в тот день я не вышел на линию как водитель. Мне позвонил друг, сказал, что болен и пойдет к врачу. Попросил выйти за него. Я ехал со скоростью 40 км/ч и не видел никого на дороге. Едущая навстречу машина мигала фарами, но было поздно».
После в суде в качестве юридического наследника покойного Шихмамеда Ядигарова выступил его сын Мехман Ядигаров. Он сообщил, что его отец работал уборщиком в Сабунчинском жилищно-коммунальном хозяйстве.
Судья отметил, что в материалах дела покойный числится безработным. М.Ядигаров назвал эту информацию неверной. На суде стало известно, что в день гибели покойный был уволен с работы. Тем не менее, он погиб при выполнении работы.
В суде было объявлено, что автобус, управляемый А.Джафаровым, двигался по 148-й маршрутной линии, принадлежащей бывшему председателю муниципалитета поселка Забрат Адилю Ханифаеву.
Суд решил выслушать в суде ответственное лицо, принявшее на работу А.Джафарова в качестве водителя, и владельца маршрутной линии.
Отметим, что дорожная авария произошла в прошлом году на территории Сабунчинского района. На городском шоссе в промежутке между станцией метро "Кероглу" и поселком Забрат водитель автобуса марки İsuzu с государственным номерным знаком 90 RJ 388, работающего на 148-й маршрутной линии, А.Джафаров сбил переходящего дорогу Ядигарова Шихмамеда Халил оглу 1940 г.р., пешеход скончался на месте.