Alpinistlər necə tapıldı? - TƏFƏRRÜAT + VİDEO
Hər üç alpinist təxminən eyni yerdə, çadır qurduqları ərazidə tapıldı. Böyük ehtimalla, onlar çadırda istirahət vaxtı gözlənilmədən qar uçqununa düşüblər. Dörd aydan çox vaxt keçsə də, meyitlər tanınan halda idi. Qarın altından çıxarılanda alpinistlərin şəxsiyyətini müəyyənləşdirmək olurdu.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə dekabrın 27-dən itkin düşən “Gilavar” idman klubunun üzvləri Namin Bünyatov, Babur Hüseynov və Fəridə Cəbrayılzadənin axtarışlarını həyata keçirən qrupun rəhbəri Toğrul Mehdiyev məlumat verib.
Toğrul Mehdiyev deyib ki, Quba rayonunun Xınalıq kəndindən Tufandağ istiqamətində yürüşə çıxan alpinistlərin axtarışları müvafiq təlimata uyğun olaraq fasiləsiz davam edib. Son günlər havanın daha çox istiləşməsi axtarışların intensivləşməsi üçün şərait yaradıb. Qarın səviyyəsi azaldığından alpinistlərin olduğu yeri müəyyənləşdirmək üçün bəzi ipucuları ortaya çıxıb:
“Əvvəl həmin ərazidə 10-12 metr hündürlükdə qar var idi. İsti havadan sonra qarın hündürlüyü dörd metrə qədər azalmışdı. Alpinistlərin yerini təxmini müəyyənləşdirdikdən sonra bütün qüvvəmizi səfərbər edib, həmin ərazidə axtarışları gücləndirdik.
İki gün ərzində səhər saat 7-dən axşam 8-dək ərazidən çıxmamaq şərtilə iş apardıq. Mayın 16-da onların cəsədlərini aşkarladıq”, - deyə Toğrul Mehdiyev əlavə edib.
Xilasetmə qrupunun komandiri Anar Alxanov jurnalistlərə açıqlamasında alpinistlərin meyitlərinin qarın dörd metr dərinliyində aşkar olunduğunu bildirib:
“Əvvəlcə Babur Hüseynovu, sonra isə Fəridə Cəbrayılzadə və Namin Bünyatovu üzə çıxardıq. Onlar birlikdə çadırın içərisində böyük qar uçqununun altında qalıblar”.
Alpinistlərin axtarışları ilə əlaqədar yaradılan Əməliyyat Qərargahının bu barədə açıqlamasında bildirilir ki, Fövqəladə Hallar Nazirliyinin peşəkar xilasedicilərindən ibarət dəstələrin, eləcə də Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşlarının iştirakı ilə aparılan axtarışlar nəticəsində mayın 16-sı saat 18 radələrində itkin düşən alpinistlərə aid çadırın yeri müəyyənləşdirilib. Həmin ərazidən bir kişi cəsədi tapılıb. Saat 19 radələrində isə daha bir kişi və bir qadın cəsədi aşkarlanıb.
Meyitlər hüquq-mühafizə orqanları əməkdaşlarının iştirakı ilə Əməliyyat Qərargahından Quba Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının morquna gətirilib və tibbi ekspertizadan keçirildikdən sonra aidiyyəti üzrə təhvil veriləcək.
Qeyd edək ki, Fövqəladə Hallar Nazirliyi tərəfindən axtarış-xilasetmə işlərinə dekabrın 27-də başlanılmışdı. Axtarış-xilasetmə işləri mürəkkəb relyefli yüksək dağ massivində (dəniz səviyyəsindən 2500-3000 metr yüksəklikdə) çətin meteoroloji şəraitdə aparılırdı.
Bu müddətdə axtarış-xilasetmə işlərinə Xüsusi Riskli Xilasetmə Xidmətinin dağ-xilasediciləri, mülki müdafiə qoşunlarının canlı qüvvəsi və müvafiq texnikası, Şimal Regional Mərkəzinin xilasediciləri, aviasiya dəstəsinin “Mi-17” markalı helikopteri və xüsusi təlim keçmiş itlər cəlb olunub. Eyni zamanda, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşları, peşəkar alpinistlərdən və yerli sakinlərdən ibarət könüllü dəstələr axtarışlarda iştirak edib.

Как нашли альпинистов? - ПОДРОБНОСТИ (ФОТО)
Как передает Median.Az со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Тогрул Мехтиев, руководитель группы, осуществлявшей поиски членов спортивного клуба «Гилавар» Намина Буньятова, Бабура Гусейнова и Фариды Джебраиловой, пропавших без вести 27 декабря прошлого года.
Тогрул Мехтиев заявил, что поиски альпинистов осуществлялись непрерывно в соответствии с инструкцией. В последние дни погода заметно смягчилась, что позволило усилить поиски.
«Ранее на этом участке был 10-12-метровый слой снега. После потепления слой снега уменьшился до 4 метров. После определения приблизительного местоположения альпинистов мы мобилизовали все наши силы, усилили поиски на этой территории.
В течение двух дней мы работали с 7 утра до 8 вечера, не покидая территорию. 16 мая обнаружили тела», - добавил Тогрул Мамедов.
Командир спасательной группы Анар Алханов заявил журналистам, что тела альпинистов были обнаружены под четырехметровым слоем снега:
«Сначала мы достали тело Бабура Гусейнова, потом Фариды Джебраилзаде и Намина Буньятова. Они остались в палатке под большим слоем снега».
В заявлении созданного для поисков альпинистов Оперативного штаба говорится, что в результате поисков с участием профессиональных спасателей Министерства по чрезвычайным ситуациям, а также сотрудников Минэкологии и природных ресурсов 16 мая около 6 часов вечера было установлено местоположение палатки пропавших альпинистов.
На месте обнаружили тело мужчины. Около 7 часов были найдены тела еще одного мужчины и женщины.
Тела были доставлены в морг Центральной больницы Губинского района и после проведения медицинской экспертизы переданы по назначению.
Отметим, что к поискам пропавших альпинистов приступили 27 декабря. В поисковой операции были задействованы вертолет «Ми-17» Авиаотряда МЧС, поисково-спасательная группа Северного регионального центра МЧС, горно-спасательный отряд Службы спасения особого риска МЧС, а также специально обученные собаки.
Кроме того, в поисках участвовали сотрудники министерства экологии и природных ресурсов Азербайджана, оснащенные специальным оборудованием специалисты Азербайджанского национального агентства по разминированию территории Азербайджана, а также группа добровольцев, сформированная из профессиональных альпинистов.