Məhkəmə hakimlərinin maaşları artırıldı
Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev “Konstitusiya Məhkəməsi haqqında” və “Məhkəmələr və hakimlər haqqında” qanunlara dəyişikliyi təsdiqləyib.
“Konstitusiya Məhkəməsi haqqında” qanunun 71-ci (Konstitusiya Məhkəməsi hakiminin əmək haqqı) maddəsinin 1-ci bəndində edilən dəyişikliyə əsasən, Konstitusiya Məhkəməsi sədrinin aylıq vəzifə maaşı 2 335 manat olacaq. Hazırda bu rəqəm 2 120 manatdır.
Konstitusiya Məhkəməsi sədrinin müavininin aylıq vəzifə maaşı sədrin aylıq vəzifə maaşının 90 faizinə bərabərdir, yəni 2 101 manata qaldırılacaq.
Konstitusiya Məhkəməsi hakiminin aylıq vəzifə maaşı sədrin aylıq vəzifə maaşının 85 faizinə bərabərdir, yəni 1 985 manat olacaq.
“Məhkəmələr və hakimlər haqqında” qanunun 106-cı (Hakimlərin maddi təminatı) maddəsinə edilən dəyişikliyə əsasən isə, Ali Məhkəmənin sədrinə 2280 manat həcmində maaş veriləcək. İndiyədək bu rəqəm 2070 olub.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məhkəməsinin və apellyasiya məhkəmələrinin sədrlərinə ali məhkəmə sədrinin vəzifə maaşının 90 faizi həcmində, yəni 2052 manat maaş veriləcək.
Ağır cinayətlər məhkəmələrinin, Naxçıvan Muxtar Respublikası ağır cinayətlər məhkəməsinin, hərbi məhkəmələrin və inzibati-iqtisadi məhkəmələrin sədrlərinə Ali Məhkəmə sədrinin vəzifə maaşının 80 faizi həcmində, 1 824 manat əmək haqqı veriləcək.
Digər məhkəmələrin sədrlərinə Ali Məhkəmə sədrinin vəzifə maaşının 70 faizi həcmində, yəni 1 596 manat maaş nəzərdə tutulur.
Bütün məhkəmələrin sədr müavinləri müvafiq məhkəmə sədrinin vəzifə maaşlarının 90 faizi həcmində, yəni 1436 manat maaş alacaq.
Ali Məhkəmənin, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məhkəməsinin və apellyasiya məhkəmələrinin kollegiya sədrlərinə müvafiq məhkəmə sədrinin vəzifə maaşının 85 faizi həcmində, bütün məhkəmələrin hakimlərinə müvafiq məhkəmə sədrinin vəzifə maaşlarının 80 faizi həcmində müəyyən edilib.

Повышены зарплаты судей
Президент Азербайджана Ильхам Алиев утвердил изменения в законы «О Конституционном суде» и «О суде и судьях».
Согласно изменению в пункте 1-й статьи 71-й закона (Зарплата судьи Конституционного суда) «О Конституционном суде», ежемесячная зарплата председателя Конституционного суда составит 2 335 манатов, сейчас она составляет 2 120 манатов.
Ежемесячная зарплата зампредседателя Конституционного суда равна 90% от месячной зарплаты председателя - 2 101 манатов.
Ежемесячная зарплата судьи Конституционного суда равна 85% от месячной зарплаты председателя - 1 985 манатов.
Согласно изменениям в статью 106 (Материальное обеспечение судей) закона "О судах и судьях", председатель Верховного суда будет получать 2280 манатов в месяц, до сих пор она была – 2070 манатов.
Месячная должностная зарплата председателя Верховного суда Нахчыванской АР и апелляционных судов равна 90% от месячной зарплаты председателя Верховного суда – 2052 маната.
Месячная должностная зарплата председателя суда по тяжким преступлениям, суда по тяжким преступлениям Нахчыванской АР, военных судов и административно-экономических судов составит 80% от месячной зарплаты председателя Верховного суда - 1 824 манатов.
Месячная должностная зарплата председателей других судов составит 70% от месячной зарплаты председателя Верховного суда - 1 596 манатов.
Заместители председателей всех судов получат зарплату в размере 90% от месячной зарплаты председателей соответствующего суда – 1436 манатов.
Зарплата председателей коллегии Верховного суда, Верховного суда Нахчыванской АР и апелляционных судов установлена в размере 85% от месячной зарплаты председателей соответствующего суда, зарплата судей судов – в размере 80% от месячной зарплаты председателей соответствующего суда.