Azərbaycanlı Rusiya vətəndaşlığı üçün 71 yaşlı qadınla evləndi
Rusiya prokurorluğu 50 yaşlı Azərbaycan vətəndaşı ilə 71 yaşlı Çerepovts sakini arasında saxta nikah faktını aşkarlayıb.
Bu barədə oxu.az Rusiya mətbuatına istinadən xəbər verir.
Azərbaycanlı vətəndaşlıq almaq üçün sənədlərini müvafiq dövlət orqanına təqdim etdikdən sonra yoxlama aparılıb.
Məlum olub ki, kişi qadınla iş yerində, kolxoz bazarında tanış olub. Onlar 2009-cu ildə Çerepovsk VVAQ idarəsində nikaha daxil olub.
“Qanuna görə, xarici vətəndaş Rusiya vətəndaşı ilə ailə quran zaman ona kvota nəzərə alınmadan Rusiyada müvəqqəti yaşamaq icazəsi verilir. Sonra o, Rusiya vətəndaşlığı almağı planlaşdırıb və buna nail olub.
Yoxlama zamanı məlum olub ki, Azərbaycan vətəndaşı qadına saxta nikah qurmağı təklif edib, bunun müqabilində isə “həyat yoldaşını” maddi cəhətdən təmin etməyi öhdəsinə götürüb. O, bu vədini yerinə yetirib. Məlum olub ki, cütlük heç vaxt eyni ünvanda yaşamayıb, birgə təsərrüfatla məşğul olmayıb və nikahdan övladları yoxdur.
Nikah ailə qurmaq məqsədilə bağlanmayıb. Ona görə də Ailə Məcəlləsinə əsasən etibarsız hesab olunur”, – deyə prokuror köməkçisi Anton Upadışev bildirib.

Азербайджанец женился на 71-летней россиянке ради гражданства
В России прокуратура выявила фиктивный брак между 50-летним гражданином Азербайджана и 71-летней жительницей Череповца, передает Median.Az со ссылкой на российские СМИ.
Проверку семьи провели после того, как азербайджанец подал документы на российское гражданство.
Как выяснилось, мужчина и женщина познакомились на работе — на колхозном рынке. В 2009 году заключили брак в череповецком ЗАГСе.
«По закону, если иностранный гражданин заключает брак с россиянкой, то ему без учета квоты выдается разрешение на временное проживание в России. Затем он планировал получить российское гражданство, что и сделал.
При проверке установлено, что гражданин Азербайджана предложил женщине заключить фиктивный брак, при этом взял на себя устное обязательство, что будет содержать «жену».
Он это условие выполнял. Выяснилось, что пара вместе никогда не жила, не вела совместного хозяйства, не имеет общих детей. Брак был заключен без намерения создать семью, а значит, по Семейному кодексу считается недействительным», - пояснил помощник прокурора Череповца Антон Упадышев.
В суде брак азербайджанца и череповчанки признан фиктивным. Теперь мужчине грозит депортация за пределы России.скачать dle 11.3