Bakıda sensasion əməliyyat: XİN və Sərhəd Xidmətinin əməkdaşları tutuldu – VİDEO
Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilərdən dövlət sərhədində viza rəsmiləşdirilməsi və sərhəd nəzarəti zamanı rüşvət alınması, qərəzli şəkildə qanuni ödənişlərdən artıq məbləğlərin tutulması barədə daxil olmuş məlumatlar əsasında Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti və Dövlət Sərhəd Xidməti tərəfindən birgə kompleks əməliyyat-texniki tədbirlər həyata keçirilib və çoxsaylı cinayət faktları qeydə alınıb.
2018-ci il yanvarın 26-da keçirilmiş əməliyyat-istintaq tədbirləri nəticəsində Bakı şəhəri Beynəlxalq Hava Limanında ölkəyə gələn əcnəbilərin viza rəsmiləşdirilməsi zamanı xidməti vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə edərək qanunla müəyyən edilmiş ödəmələrdən artıq məbləğdə pul almış Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin Beynəlxalq Hava Limanındakı Viza şöbəsinin 3-cü katibi Xəlilli Elton Zakir oğlunun qanunsuz əməlləri ifşa edilərək saxlanılıb.
Həmçinin, dövlət sərhəd nəzarəti prosedurlarında heç bir rüsum ödənilmədiyi halda, ölkəyə daxil olan xarici ölkə vətəndaşlarından əsassız olaraq müxtəlif məbləğlərdə pul almış Dövlət Sərhəd Xidmətinin Hava nəqliyyatında sərhəd-nəzarət idarəsinin Beynəlxalq Hava Limanında zabit nəzarətçisi, baş leytenant Zeynalov Lətif Fərhad oğlu və nəzarətçi gizir Qasımlı Zaur Taleh oğlunun qanunsuz əməlləri ifşa edilərək cinayət başında saxlanılıblar.
Adları çəkilən şəxslərdən ayrı-ayrı ölkələrə məxsus müxtəlif məbləğlərdə xarici valyuta əskinasları aşkar edilərək götürülüb, xarici vətəndaşlar həmin şəxslərin qanunsuz əməlləri barədə ətraflı məlumatlar veriblər.
Hazırda Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin İstintaq baş idarəsində araşdırmalar davam edir.
Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq aləmdəki müsbət imicinə, ölkədə turizmin inkişafına zərər vurulması hallarının qarşısının alınması üçün bundan sonra da qətiyyətli tədbirlər görüləcək.скачать dle 11.3

Спецоперация в Баку: задержаны сотрудники МИД и Погранслужбы – ВИДЕО
В результате совместных комплексных оперативно-технических мероприятий Службы госбезопасности и Госпогранслужбы были выявлены многочисленные факты вымогательства при оформлении виз для иностранных граждан при переходе ими границы Азербайджанской Республики.
26 января 2018 года в результате оперативно-следственных мероприятий в Международном аэропорту Гейдар Алиев был задержан 3-й секретарь визового отдела международного аэропорта Консульского управления МИД Азербайджана Халили Эльтон Закир оглы. Сотрудник МИД обвиняется в получении взятки при оформлении визы, злоупотребив должностными полномочиями.
Кроме того, сотрудниками СГБ были задержаны работники контрольно-пограничного управления Погранслужбы в Международном аэропорту - старший лейтенант Зейналов Летиф Фархад оглы и прапорщик Гасымлы Заур Талех оглы, обвиняемые в получении взяток при осуществлении процедуры пограничного контроля.
В ходе оперативных мероприятий иностранные граждане дали показания против обвиняемых лиц. В результате обыска у последних было обнаружено большое количество купюр в иностранной валюте.
Следственное управление СГБ проводит расследование по указанным фактам.
Служба государственной безопасности продолжит проведение решительных мер по укреплению международного авторитета Азербайджана, усилению законности и устранению негативных тенденций, препятствующих развитию туризма.//oxu.azскачать dle 11.3