İşlənmiş təkərlərin gömrük rüsumlarının artırılmasına – REAKSİYA
Ötən ildən işlənmiş avtomobil təkərlərinin idxalı üzrə gömrük rüsumu 3 dollardan 10 dollara qaldırılıb.
Bunu jurnalistlərə açıqlamasında Dövlət Gömrük Komitəsinin sədr müavini Səfər Mehdiyev deyib.
Onun sözlərinə görə, ümumilikdə 500-dən çox gömrük tarifləri dəyişdirilib, rüsumların 57%-i dəyişməyib. Dəyişən tariflərin yalnız 7%-i artırılıb.
DGK rəsmisi işlənmiş təkərlərə tətbiq edilən rüsumun artırılmasına qarşı keçirilən etiraz aksiyasına münasibət bildirib:
“Ölkəyə cəmi üç nəfər işlənmiş təkər gətirib, lakin mitinqə 150-200 nəfər yığışmışdı. Bu, uyğun gəlmir. Biz xalqımızın gələcəyini, balalarımızı düşünürük”.
DGK sədri Aydın Əliyev isə şikayətçiləri dinlədiklərini qeyd edib:
“Qərar noyabrın 17-də dərc edilib və qüvvəyə minib. Həmin vaxtdan üç nəfərin adına qeydiyyatda olan altı maşın işlənmiş təkər gətirilib. Etiraz edən 100 nəfərdən sənədlərini və özünü təqdim etmələrini istədik, onlardan cəmi 11-i sənədini təqdim etdi. Qalan 89-u qaçdı. Onlar iddia edirlər ki, 3 avroya təkər alırlar, buna görə niyə 10 dollar rüsum ödəməlidir? Biz də deyirik ki, siz 3 avroluq təkəri burda 50 manata sata bilirsinizsə, deməli, bu rüsumu da ödəyə bilərsiniz”.скачать dle 11.3

Госкомтаможни о повышении пошлин на использованные шины
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, об этом журналистам сказал зампред Государственного таможенного комитета Сафар Мехдиев.
По его словам, в общей сложности было изменено более 500 таможенных тарифов. Только 7% из них были повышены.
Представитель ГТК выразил свое отношение к акции протеста против повышения тарифов на подержанные шины:
«В страну привозят подержанные шины только трое человек, но на митинг собралось человек 150-200. Это нелогично».
Председатель ГТК Айдын Алиев сказал, что выслушал недовольных:
«Решение было опубликовано 17 ноября и вступило в силу. С того времени было завезено 6 подержанных автомобильных шин, зарегистрированных на имя 3 человек. Мы попросили у 100 протестующих предоставить документы, это сделали только 11 из них. Оставшиеся 89 человек исчезли. Они нам сказали, что купили шины за 3 евро и не хотят платить 10 долларов пошлины сверху. Мы ответили, что если они продают шины по 3 евро здесь по 50 манатов, то могут уплатить и пошлину».скачать dle 11.3