Dünya çempionunu öldürən azərbaycanlı məhkəmə qarşısında
Xabarovsk diyar məhkəməsində pauerliftinq (ağırlıq qaldırma) üzrə  dünya və Avropa çempionu  Andrey Draçyovun qətli ilə bağlı cinayət işi üzrə ilkin dinləmələr start götürüb. Dinləmədə iş üzrə prosesin gələcək təqvimi müəyyən ediləcək.
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə “RİA Novosti” məhkəmə nümayəndəsinə istinadən məlumat yayıb.
20 avqust 2017-ci ildə Xabarovskda yerləşən kafelərin birinin qarşısında Draçyovla təqsirləndirilən şəxs Anar Allahverənov arasında dava düşüb. İstintaq versiyasına görə, təqsirləndirilən şəxs zərərçəkənin baş və bədən nahiyəsinə azı 21 yumruq və təpik zərbəsi endirib.  Zərbələrdən sonra zərərçəkən aldığı travmalardan yerə yıxılıb və huşunu itirib.
Təqsirləndirilən şəxs yerdə beliüstə uzanan zərərçəkənin baş nahiyəsinə daha beş zərbə endirib. Aldığı xəsarətlərdən idmançı xəstəxanada dünyasını dəyişib. İstintaq komitəsi qətllə bağlı cinayət işi açıb. Allahverənov hadisədən bir ay sonra hüquq-mühafizə orqanlarına təslim olub.
“Məhkəmə iclası artıq başlayıb. İclas qapalı şəkildə keçirilir. İlkin dinləmələrdə növbəti iclasın tarixinin müəyyən edilməsindən savayı, ittiham və müdafiə tərəflərinin vəsatətlərinə baxıla bilər”, – deyə agentliyin müsahibi bildirib.
Yevgeni Draçyovun ailəsinin vəkilinin verdiyi məlumata görə, Allahverənovun vəkilləri ekspertiza yolu ilə əldə olunmuş sübutların qeyri-məqbul sayılması ilə bağlı vəsatət qaldırıb.
“Anar Allahverənovun vəkilləri iş üzrə sübutların rədd edilməsi ilə bağlı vəsatət qaldırıb. Bunun üçün ilkin dinləməyə ehtiyac var. Ona görə də müdafiə tərəfi Rusiya Cinayət Prosessual Məcəlləsinin 229-cu maddəsinin 3-cü hissəsinin tələblərini rəhbər tutaraq vəsatət qaldırıb”, – deyə Şevtsov  bildirib.
O əlavə edib ki, Allahverənovun maraqlarını hazırda üç vəkil müdafiə edir.
Bundan əvvəl Allahverənovun “xuliqanlıq zəminli adam öldürmə” maddəsi ilə mühakimə olunacağı bildirilirdi. Həmin maddəyə əsasən, təqsirləndirilən şəxsə verilən ən ağır cəza – ömürlük azadlıqdan məhrumetmədir.    скачать dle 11.3

В России судят Анара Аллахверанова
Хабаровский краевой суд в понедельник приступил к предварительным слушаниям по делу об убийстве чемпиона мира и Европы по пауэрлифтингу Андрея Драчева, будет определена дата дальнейшего рассмотрения дела в суде.
Как передает Median.Az, об этом РИА Новости сообщил  представитель суда.
Как сообщалось, 20 августа 2017 года у кафе в Хабаровске между Драчевым и обвиняемым Анаром Аллахверановым произошла драка. По версии следствия, обвиняемый нанес потерпевшему не менее 21 удара руками и ногами по голове и телу. После того, как от полученных травм потерпевший упал, потеряв сознание, обвиняемый нанес лежавшему на спине спортсмену еще пять ударов в голову. От полученных травм спортсмен скончался в больнице. Следственный комитет возбудил уголовное дело об убийстве. Обвиняемый Аллахверанов сдался следствию спустя месяц после происшествия.
«Судебное заседание началось. Оно закрытое. На предварительных слушаниях, кроме назначения даты следующего заседания, могут также рассматриваться ходатайства со стороны обвинения и защиты», - сказал собеседник агентства.
Как сообщил адвокат семьи Драчевых Евгений Шевцов, адвокаты Аллахверанова предъявили ходатайство о признании недопустимыми доказательств, полученных в ходе экспертизы.
«Адвокаты Анара Аллахверанова написали ходатайство об исключении доказательств по делу. Для чего нужно предварительное слушание, о чем они тоже заявили ходатайство в порядке части 3 статье 229 УПК РФ», - сказал Шевцов.
Он уточнил, что интересы Аллахверанова в настоящее время представляют три адвоката.
Ранее сообщалось, что Аллахверанов обвиняется по статье «убийство из хулиганских побуждений», максимальное наказание по которой — пожизненное лишение свободы.скачать dle 11.3