Leyla Abdullayeva Paris merinə ETİRAZ MƏKTUBU ünvanladı
Azərbaycanın Fransadakı səfiri Leyla Abdullayeva Bakıda hərbi cinayətlərə görə məhkum edilmiş ermənilərə həsr olunmuş sərginin keçirilməsi ilə əlaqədar Paris meri Emmanuel Qrequara məktub göndərib.
O, məktubu "X" sosial şəbəkə səhifəsində dərc edib.
"Bu məktubla Paris meriyası və Fransadakı Erməni Təşkilatları Koordinasiya Şurasının (CCAF) 2 sentyabr 2026-cı ildə Paris meriyasının qarşısındakı meydanda "Azərbaycan tərəfindən saxlanılan erməni məhbuslar"ın portretləri kimi təqdim olunan şəkillərin nümayiş etdirilməsini nəzərdə tutan birgə təşəbbüslə bağlı dərin narahatlığımı və qəti etirazımı bildirirəm. İlk növbədə, sizin mövcud vəziyyətlə daha yaxından tanış olmağınıza kömək edəcəyinə ümid etdiyim bir sıra məlumatları diqqətinizə çatdırmaq istərdim", - L.Abdullayeva yazıb.
Səfir vurğulayıb ki, Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz hissəsidir, ölkənin ərazi bütövlüyü Fransa və Ermənistan da daxil olmaqla, beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınır. O, həmçinin otuzillik münaqişənin nəticələrini xatırladıb və qeyd edib ki, ərazi bütövlüyü bərpa edildikdən sonra Azərbaycan Qarabağın bərpası üzrə irimiqyaslı işlər həyata keçirir.
L.Abdullayevanın sözlərinə görə, 2025-ci ilin avqustunda Vaşinqton sammitində Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh sazişi paraflanıb, birgə bəyannamə imzalanıb, bu isə iki ölkə arasındakı münasibətlərdə yeni bir mərhələ açıb. O, həmçinin Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın iki ölkə arasında sülhün "görünən və hiss edilən" olması barədə 8 avqust 2026-cı il tarixli bəyanatına istinad edib.
Səfir qeyd edib ki, Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun dəstəklədiyi sülh prosesi ərazi bütövlüyünün qarşılıqlı tanınmasına əsaslanır və bu, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan tərəfindən təsdiqlənib.
"Bu yeni kontekstdə səfirlik keçmişin birtərəfli və münaqişəli şərhini təqdim edə biləcək və ya iki dövlət arasında başlanmış sülh prosesinin ruhuna uyğun olmayan narrativləri yenidən Parisin ictimai məkanına çıxara biləcək hər hansı təşəbbüsü xüsusi narahatlıqla qarşılayır. Biz narahatıq ki, Ermənistan Respublikasının hakimiyyət orqanları ən yüksək səviyyədə sülh gündəliyini və Azərbaycanla münasibətlərin normallaşdırılmasını davam etdirməyə hazır olduqlarını açıq şəkildə bəyan etdikləri halda, nəzərdən keçirilən təşəbbüs, görünür, Fransadakı erməni diasporunu təmsil edən təşkilatlardan irəli gəlir", - müraciətdə bildirilib.
Abdullayeva, həmçinin qeyd edib ki, "sərgi"nin keçirilməsi sülh gündəliyinə ziddir.
"Erməni məhbuslara gəldikdə isə, onlar ağır cinayətlərdə: insanlığa qarşı cinayətlərdə, müharibə cinayətlərində, terrorçuluqda, eləcə də hakimiyyəti zorla ələ keçirmə cəhdində ittiham olunublar. Onların arasında Ukraynaya qarşı müharibəni maliyyələşdirdiyinə görə "Mirotvorets" sanksiya siyahısına daxil edilmiş Ruben Vardanyan da var. Fransa Ukraynanı qətiyyətlə dəstəklədiyi halda, belə profilli şəxslərin azad edilməsini tələb etmək bizə ziddiyyətli görünür", - səfir yazıb.
O əlavə edib ki, Bakı Hərbi Məhkəməsi tərəfindən mühakimə olunan şəxslər, o cümlədən Qarabağdakı tanınmamış rejimin keçmiş nümayəndələri bir sıra cinayətlərdə, o cümlədən sülhə və insanlığa qarşı əməllərdə təqsirli biliniblər.
Diplomat Paris meriyasını sərginin keçirilməsi ilə bağlı qərara yenidən baxmağa və onu dayandırmağa çağırıb.скачать dle 11.3

Лейла Абдуллаева направила письмо-протест мэру Парижа
"Настоящим письмом хотела бы выразить Вам свою глубокую обеспокоенность и решительный протест в связи с совместной инициативой мэрии Парижа и Координационного совета армянских организаций Франции (CCAF), предусматривающей размещение 2 сентября 2026 года на площади перед мэрией Парижа портретов, представленных как портреты "армянских заключенных, удерживаемых Азербайджаном. Прежде всего, хотела бы поделиться с Вами рядом сведений, которые, надеюсь, побудят Вас лучше ознакомиться с текущей ситуацией на месте", - написала она.
Посол подчеркнула, что Карабах является неотъемлемой частью территории Азербайджана, а территориальная целостность страны признается международным сообществом, включая Францию и Армению. Она также напомнила о последствиях трех десятилетий конфликта и отметила, что после восстановления территориальной целостности Азербайджан проводит масштабные работы по восстановлению Карабаха.
По словам Абдуллаевой, в августе 2025 года на Вашингтонском саммите было парафировано мирное соглашение между Азербайджаном и Арменией и подписана совместная декларация, что, по ее оценке, открыло новый этап в отношениях двух стран. Она также сослалась на заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна от 8 августа 2026 года о том, что мир между двумя странами стал "видимым и осязаемым".
Посол отметила, что мирный процесс, который получил поддержку президента Франции Эммануэля Макрона, основывается на взаимном признании территориальной целостности, что было вновь подтверждено Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
"В этом новом контексте посольство с особой обеспокоенностью воспринимает любую инициативу, способную представить одностороннюю и конфликтную трактовку прошлого или вновь вывести в общественное пространство Парижа нарративы, несовместимые с духом начатого между двумя государствами мирного процесса. Мы обеспокоены тем, что рассматриваемая инициатива, по всей видимости, исходит от организаций, представляющих армянскую диаспору во Франции, в то время как власти Республики Армения на самом высоком уровне ясно заявили о своей готовности продолжать мирную повестку и нормализацию отношений с Азербайджаном", - говорится в обращении.
Абдуллаева также отметила, что проведение "выставки" противоречит мирной повестке.
"Что касается "армянских заключенных, удерживаемых Азербайджаном", то они были обвинены в тяжких преступлениях: преступлениях против человечности, военных преступлениях, терроризме, а также попытке захвата власти силой. Среди них Рубен Варданян, который включен в украинский санкционный список "Миротворец" за финансирование войны против Украины. В то время как Франция твердо поддерживает Украину, нам представляется противоречивым требовать освобождения лиц с подобным профилем", - написала она.
Она добавила, что лица, осужденные Бакинским военным судом, включая бывших представителей непризнанного режима в Карабахе, были признаны виновными в ряде преступлений, в том числе против мира и человечности.