Bakıda yaşayış kompleksində ikinci qapının açılması üçün binanın əsas divarı dağıdıldı - Video
Paytaxtda binanın daşıyıcı divarının dağıdılaraq mənzilə əlavə giriş qapısının açıldığı iddia edilir.
"Xəzər" TV-yə istinadən xəbər verir ki, sözügedən hal Xətai rayonunda yerləşən yaşayış komplekslərindən birində baş verib.
Kompleksin sakini iddia edirlər ki, binanın 3-cü mərtəbəsində yerləşən 700 saylı mənzilin sahibi lift sahəsinə əlavə giriş qapısı açıb. Sakin bunun üçün binanın daşıyıcı divarının dağıdıldığını və mənzil sahibinin MTK rəhbərliyi ilə razılaşdığını iddia edib.
Məsələ ilə bağlı Fövqəladə Hallar Nazirliyindən bildirilib ki, sifarişçisi "The Baku Group LTD" MMC olan və Bakı şəhəri, Xətai rayonu, Süleyman Vəzirov küçəsində yerləşən binanın istismarına 2019-cu ildə icazə verilib.
Nazirlikdən qeyd olunub ki, istismarda olan binalarla bağlı inzibati icraat Fövqəladə Hallar Nazirliyinin səlahiyyətlərinə aid deyil.
Bildirilib ki, yaşayış sahələrinin yenidən qurulması və yenidən planlaşdırılması, habelə bu istiqamətdə özbaşına aparılan işlərlə bağlı məsələlər Mənzil Məcəlləsi ilə tənzimlənir.

Опасная перепланировка в Баку: жилец пробил несущую стену ради отдельного входа к лифту - ВИДЕО
В одном из жилых комплексов Хатаинского района Баку разгорелся скандал: владельца квартиры обвиняют в незаконной перепланировке, угрожающей безопасности всего здания.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, хозяин квартиры №700, расположенной на 3-м этаже, прорубил дополнительный входной проем прямо в лифтовый холл. По словам соседей, для этого была частично демонтирована несущая стена дома. Жильцы утверждают, что собственник пошел на этот шаг по предварительному согласованию с руководством жилищно-строительного кооператива (ЖСК).
В Министерстве по чрезвычайным ситуациям (МЧС) Азербайджана прокомментировали ситуацию, отметив, что разрешение на эксплуатацию данного здания (заказчик - ООО The Baku Group LTD, расположенное по улице Сулеймана Везирова) было выдано еще в 2019 году.
Также в ведомстве пояснили, что проведение административного производства в отношении уже введенных в эксплуатацию объектов не входит в компетенцию МЧС. Любые вопросы, связанные с реконструкцией, перепланировкой или самовольно проведенными строительными работами в жилых помещениях, регулируются Жилищным кодексом Азербайджанской Республики.