Azərbaycanın dövlət borcu nə qədər olub?
2026-cı il iyulun 1-nə Azərbaycanın dövlət borcunun ümumi məbləği 23 milyard 830.6 milyon manat ekvivalentində olub.
Bu barədə Maliyyə Nazirliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, dövlət borcunun ümumi daxili məhsula nisbəti 18.7 faiz təşkil edib.
Ümumi dövlət borcunun 7 milyard 848,6 milyon manatı və ya 32.9 faizi xarici dövlət borcunun, 15 milyard 982 milyon manatı və ya 67.1 faizi daxili dövlət borcunun payına düşüb.
İlin əvvəlindən xarici dövlət borcu 0.3 faiz bəndi azalaraq ümumi daxili məhsulun 6 faizini, daxili dövlət borcunun ÜDM-ə nisbəti isə 0.3 faiz bəndi azalaraq 12.2 faizini təşkil edib.

Как изменился госдолг Азербайджана с начала года?
Как сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу Министерства финансов, соотношение государственного долга к валовому внутреннему продукту (ВВП) составило 18.7%.
Из общего объёма государственного долга 7 млрд 848.6 млн манатов, или 32.9%, приходится на внешний государственный долг, а 15 млрд 982 млн манатов, или 67.1%, - на внутренний государственный долг.
С начала года внешний государственный долг снизился на 0.3 процентного пункта и составил 6% ВВП, а отношение внутреннего государственного долга к ВВП также снизилось на 0.3 процентного пункта и составило 12.2%.