İspaniya klubu Zidanın oğlu ilə müqaviləni vaxtından əvvəl dayandırdı
Fransa millisinin heyətində 1998-ci ildə dünya çempionu olmuş Zinəddin Zidanın oğlu Luka Zidan İspaniyanın "Qranada" klubu ilə müqaviləsini ləğv edib.
Bu barədə klubun mətbuat xidməti məlumat yayıb.
28 yaşlı qapıçı kluba 2024-cü ilin yayında keçib və iki mövsüm ərzində İspaniya çempionatı və Kubokunda ümumilikdə 45 oyun keçirib.
Onun "Qranada" ilə müqaviləsi 2027-ci ilədək nəzərdə tutulmuşdu, lakin tərəflər əməkdaşlığa vaxtından əvvəl xitam vermək qərarına gəliblər.
"Klub Luka Zidana bu iki mövsüm ərzində göstərdiyi sədaqətə görə təşəkkür edir və ona gələcək peşəkar fəaliyyətində uğurlar arzulayır", - deyə "Qranada"nın bəyanatında bildirilib.
Luka Zidan "Real Madrid"in yetirməsidir. O həmçinin "Rasinq" (Santander), "Rayo Valyekano" və "Eybar" klublarında, eləcə də Fransanın müxtəlif yaş qrupları üzrə yeniyetmə və gənclər yığmalarında çıxış edib. Luka ötən ilin sentyabrında Əlcəzair milli komandasında oynamaq üçün idman vətəndaşlığını dəyişib və 2026-cı il dünya çempionatı üçün yığmaya dəvət alıb.
Lukadan başqa, Zinəddin Zidanın daha üç oğlu peşəkar futbolla məşğul olub. Belə ki, 30 yaşlı yarımmüdafiəçi Entso artıq karyerasını başa vurub, 23 yaşlı yarımmüdafiəçi Teo "Kordoba"da, 19 yaşlı müdafiəçi Elyas isə "Red Star"da çıxış edir.
Öz növbəsində, İspaniyanın "Leqanes" klubu Luka Zidan ilə müqavilə imzaladığını elan edib.
Zidan "Leqanes" ilə "1+1" sxemi üzrə razılaşma əldə edib.

Испанская "Гранада" расторгла контракт с сыном Зинедина Зидана
Лука Зидан, сын чемпиона мира 1998 года в составе сборной Франции Зинедина Зидана, расторг контракт с испанской "Гранадой".
Об этом сообщает пресс-служба клуба.
28-летний голкипер перешел в клуб летом 2024 года и за два сезона провел 45 матчей в чемпионате и Кубке Испании.
Его контракт с "Гранадой" был рассчитан до 2027 года, однако стороны решили досрочно прекратить сотрудничество.
"Клуб благодарит Луку Зидана за его преданность делу, проявленную на протяжении этих двух сезонов, и желает ему удачи в дальнейших профессиональных начинаниях", - говорится в заявлении клуба.
Лука Зидан является воспитанником мадридского "Реала", также он играл за "Расинг" (Сантандер), "Райо Вальекано" и "Эйбар", различные юношеские и молодежную сборные Франции. В сентябре он сменил спортивное гражданство ради сборной Алжира и был вызван на чемпионат мира - 2026, где команда проиграла Швейцарии в 1/16 финала (0:2).
Помимо Луки еще три сына Зинедина Зидана профессиональные футболисты. Так, 30-летний Энцо (полузащитник) уже завершил карьеру, 23-летний Тео (полузащитник) играет за "Кордобу", 19-летний Эльяс (защитник) - за "Ред Стар".