Hər gün milyon dollarlıq fırıldaq: Türkiyədə azərbaycanlıların da olduğu şəbəkə İFŞA EDİLDİ
İstanbulda aralarında azərbaycanlıların da olduğu beynəlxalq cinayətkar dəstənin üzvləri saxlanılıb.
Bu barədə "Sabah" qəzeti məlumat yayıb.
Həmin şəxslər müxtəlif ölkə vətəndaşlarını investisiya və "Forex"də qazanc vədi ilə aldadıblar.
Ticarət mərkəzlərinin birində "Vend Teknoloji" adı altında guya çağrı mərkəzi kimi fəaliyyət göstərən şirkətin əslində Yaponiya və Cənubi Koreya vətəndaşlarını hədəf alan beynəlxalq fırıldaqçılıqla məşğul olduğu aşkar edilib.
Şirkət rəhbərlərinin mobil telefonlarında çox sayda müxtəlif istifadəçi hesablarının olduğu, müəssisənin hesablarına gündəlik təqribən 1 milyon dollar məbləğində vəsaitin daxil olduğu və əldə edilən qanunsuz gəlirlərin ölkə daxilində leqallaşdırıldığı müəyyənləşdirilib.
Toplanmış sübutlar əsasında həmin rezidensiyada təşkil edilən əməliyyat zamanı axtarış və müsadirə tədbirləri həyata keçirilib. Reyd nəticəsində üçü Azərbaycan, biri Qırğızıstan, biri Özbəkistan, biri Cənubi Koreya və biri Yaponiya vətəndaşı olmaqla ümumilikdə 56 şübhəli şəxs nəzarətə götürülüb.
Hazırda istintaqın xüsusilə külli miqdarda dələduzluq, Kapital Bazarı Qanununun pozulması, cinayət törətmək məqsədilə mütəşəkkil dəstə yaratmaq və cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılması maddələri üzrə hərtərəfli şəkildə davam etdirildiyi bildirilir.

В Турции раскрыли международную мошенническую сеть с участием граждан Азербайджана
В Стамбуле задержаны участники международной преступной группировки, среди которых есть и граждане Азербайджана.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на газету Sabah, злоумышленники обманывали граждан различных стран, обещая высокий доход от инвестиций и торговли на рынке Forex.
Установлено, что компания Vend Teknoloji, работавшая под видом колл-центра в одном из торговых центров, на самом деле занималась международным мошенничеством, нацеленным на граждан Японии и Южной Кореи.
Следствие установило, что в мобильных телефонах руководителей компании находилось множество учетных записей пользователей. Кроме того, ежедневно на счета компании поступало около 1 млн долларов, а полученные незаконным путем средства легализовывались внутри страны.
На основании собранных доказательств в резиденции, где базировалась группировка, была проведена спецоперация с обысками и изъятием имущества. В результате рейда задержаны 56 подозреваемых, в том числе трое граждан Азербайджана, а также по одному гражданину Кыргызстана, Узбекистана, Южной Кореи и Японии.
Сообщается, что расследование продолжается по статьям о мошенничестве в особо крупном размере, нарушении закона о рынке капитала, создании организованной преступной группы и легализации имущества, полученного преступным путем.