FIFA prezidenti DÇ-2026-nı tənqid edənlərə cavab verdi
Beynəlxalq Futbol Federasiyaları Assosiasiyasının (FIFA) prezidenti Canni İnfantino 2026-cı il dünya çempionatını (DÇ-2026) tənqid edənlərə müraciət ünvanlayıb.
Bu barədə ali futbol təşkilatının rəhbəri sosial şəbəkə hesabında paylaşıb edib.
"Nifrət və bitməyən tənqidlərə o qədər aludə oldunuz ki, bütün önəmli anları qaçırdınız, buna görə həqiqətən təəssüflənirəm. Öz dəyərli vaxtını və enerjisini yalnız mənfi duyğulara sərf edən insanlara məsləhətim budur: meditasiya ilə məşğul olun, dua edin, gülümsəməyi unutmayın, ailənizlə və sevdiklərinizlə bir yerdə olun, yaxud da sadəcə bir futbol oyununu izləyin", - deyə İnfantino bildirib.
Qeyd edək ki, DÇ-2026 tarixdə ilk dəfə olaraq 32 deyil, 48 komandanın iştirak ilə keçirilib. FIFA-nın qəbul etdiyi yeni format iştirakçı komandaların coğrafiyasını genişləndirməyə imkan verib və əlavə 40 oyunla ümumi matçların sayı 104-ə çatıb. Bununla yanaşı, o, rəhbərlik etdiyi qurumun gələcəkdə komandaların sayını 64-ə çatdırmaq ehtimalını da nəzərdən keçirdiyini açıqlayıb.скачать dle 11.3

Футбол возвысится над ненавистью: глава ФИФА обратился к критикам ЧМ-2026
"Ручкам и бумагам, всем экранам - пусть вы найдете любовь и мир там, где люди, стоящие за вами, не смогли их найти. Пусть вы обретете мир; мы в ФИФА обрели свой, и мы дарим его, проводя самый выдающийся чемпионат мира по футболу. Пусть футбол возвысится над всей ненавистью", - указал он.
Сборная Испании со счетом 1:0 обыграла команду Аргентины в финале чемпионата мира по футболу - 2026. Основное время встречи завершилось вничью (0:0), а во втором экстра-тайме единственный мяч забил 26-летний нападающий "Барселоны" Ферран Торрес.
Сборная Аргентины играла в меньшинстве с 93-й минуты. Энцо Фернандес получил вторую желтую карточку за то, что грубо ударил в ногу Пау Кубарси в борьбе за мяч. До этого Фернандес получил желтую карточку на 82-й минуте за то, что накричал на арбитра и потребовал назначить фол.
Чемпионат мира - 2026 стал первым в истории, на котором сыграло 48 сборных вместо 32. Данный формат, принятый ФИФА, позволил расширить географию команд-участниц и добавил 40 дополнительных игр, доведя общее количество матчей до 104. При этом Инфантино раскрыл, что в организации рассматривают возможность увеличения команд до 64.