Azərbaycan xüsusi təyinatlıları İordaniyada təlimdə iştirak edir
Azərbaycan Ordusunun xüsusi təyinatlıları İordaniya Haşimilər Krallığında keçirilən Terrorla Mübarizə və Xüsusi Əməliyyatlar üzrə "Zülfüqar" adlı birgə hərbi təlimdə iştirak edir.
Bildirilib ki, hərbi əməkdaşlıq və təlim proqramları çərçivəsində keçirilən təlimdə ölkəmizlə yanaşı İordaniya Silahlı Qüvvələri - Ərəb ordusu Kral Abdullah II Xüsusi Təyinatlı Qüvvələri Komandanlığının şəxsi heyəti, eləcə də Türkiyə və Pakistanın xüsusi təyinatlıları iştirak edir.
Pilotsuz uçuş aparatları (PUA), müasir hərbi texnika və sistemlərdən istifadə edilməsi nəzərdə tutulan birgə təlimlərin ssenarisinə müxtəlif əməliyyat şəraitini simulyasiya edən bir sıra taktiki fəaliyyətlər daxildir.
İştirakçılar yaşayış məntəqələrində döyüş, girovların xilas edilməsi və antiterror əməliyyatları üzrə tapşırıqları icra edəcək, həmçinin müxtəlif çaplı silahlardan istifadə etməklə praktiki atışları yerinə yetirəcəklər.
Təlimin məqsədi bölmələrin əməliyyat imkanlarının artırılması, xüsusi təyinatlıların döyüş qabiliyyətinin inkişaf etdirilməsi, iştirakçı qüvvələr arasında birgə fəaliyyətlər zamanı koordinasiyanın gücləndirilməsi, eləcə də xüsusi əməliyyatlar sahəsində təcrübə mübadiləsinin təmin edilməsidir.скачать dle 11.3

Азербайджанские спецназовцы участвуют в учениях в Иордании
Как сообщили в Министерстве обороны, наряду с Азербайджаном в учениях, проводимых в рамках программ военного сотрудничества и подготовки, участвуют военнослужащие Командования сил специального назначения имени короля Абдаллы II Вооружённых сил Иордании - арабской армии, а также спецназовцы Турции и Пакистана.
Сценарий совместных учений, в ходе которых планируется применение беспилотных летательных аппаратов, современной военной техники и систем, включает ряд тактических действий, имитирующих различные оперативные условия.
Участники выполнят задачи по ведению боевых действий в населённых пунктах, освобождению заложников и проведению антитеррористических операций, а также выполнят практические стрельбы из разнокалиберного оружия.
Целью учений является повышение оперативных возможностей подразделений, развитие боеспособности сил специального назначения, укрепление координации между участвующими силами в ходе совместных действий, а также обмен опытом в сфере специальных операций.