İran region ölkələrini təhdid etdi
"Tehran Fars körfəzi ölkələrinin ABŞ ilə gələcək əməkdaşlığını İranın milli təhlükəsizliyinə qarşı yönəlmiş hərəkət kimi qiymətləndirəcək".
Bu barədə İran Silahlı Qüvvələrinin "Xatəm əl-Ənbiya" mərkəzi qərargahının nümayəndəsi İbrahim Zülfüqari bildirib.
"Region ölkələrinin başçılarına xəbərdarlıq edilir: ABŞ ilə istənilən əməkdaşlıq və bu ölkənin silahlı qüvvələrinə logistik dəstəyin göstərilməsi İranın suverenliyini və milli təhlükəsizliyini sarsıtmağa yönəlmiş hərəkət kimi qiymətləndiriləcək. Münaqişənin daha da gərginləşəcəyi təqdirdə müharibənin alovu regionun bütün ölkələrini bürüyəcək", - o bəyan edib.
Zülfüqarinin sözlərinə görə, məhz regionun bəzi ölkələrinin əməkdaşlığı müharibənin bütün regiona yayılması riskinin artmasına səbəb olub.скачать dle 11.3

Иран пообещал не допустить перехода Ормузского пролива под контроль США
Как передает Median.Az со ссылкой на агентство Fars, об этом заявил представитель центрального штаба "Хатам аль-Анбия" иранских Вооруженных сил Ибрагим Зольфагари.
"Мы ни в коем случае не позволим США вмешиваться в управление Ормузским проливом", - сказал он. Зольфагари добавил, что Иран будет расценивать военное сотрудничество стран региона с США как посягательство на свой суверенитет.
Так в военном командовании Ирана отреагировали на заявление американского президента Дональда Трампа о переходе Ормузского пролива под контроль ВС США. Глава Белого дома сообщил, что США осуждают взимание платы за обеспечение безопасности судов.
США и Иран возобновили обмен ударами 8 июля, после чего Трамп заявил о прекращении перемирия. Иран объявил о закрытии Ормузского пролива.