İran Trampa qarşı sui-qəsd planı hazırlayır?
Təl-Əviv İranın ABŞ Prezidenti Donald Trampa qarşı yeni sui-qəsd planı hazırladığını sübut edən kəşfiyyat məlumatlarını Vaşinqtonla paylaşıb.
Bu barədə "The Wall Street Journal" nəşri mənbələrə istinadən məlumat verir.
"İsrail ABŞ ilə yeni kəşfiyyat məlumatlarını paylaşıb və bu məlumatların İranın Prezident Trampı öldürmək üçün yeni planına işarə etdiyini bildirir", - deyə materialda qeyd edilir.
Qəzet vurğulayır ki, bu, ABŞ və İran arasında münaqişənin kəskinləşməsinə gətirib çıxara bilər.
WSJ xatırladır ki, İran illərdir İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) generalı Qasım Süleymaninin qətlinə görə Trampdan qisas almaq niyyətində olduğunu açıq şəkildə bəyan edir.
Xəbər verildiyi kimi, İranın Məşhəd şəhərində sabiq ali lider Əli Xameneinin artıq başa çatan dəfn mərasimi zamanı küçələrdə toplaşan insanlar İranın milli bayraqları və Xameneinin fotoşəkillərindən əlavə, əllərində "Biz Trampı öldürəcəyik" yazılı plakatlar daşıyıblar.
Qeyd edək ki, daha əvvəl CNN nəşrinin yazdığına görə, Tramp Vaşinqton və Tehran arasında münaqişənin kəskinləşməsi fonunda təhlükəsizliklə bağlı narahatlıqlar səbəbindən iyulun 8-də Ankarada keçirilən NATO sammitindən yeni təyyarə ilə qayıtmayıb. Məlumata görə, təhlükəsizlik xidməti əməkdaşları qərara gəliblər ki, mövcud vəziyyətdə köhnə avialayner dövlət başçısını qorumaq üçün daha çox uyğundur.
Xatırladaq ki, iyulun 7-də Ankarada keçirilən mətbuat konfransı zamanı Donald Tramp İran hakimiyyətinin onu öldürməyə cəhd edə biləcəyindən narahatlığını ifadə edib.скачать dle 11.3

Тегеран планировал устранение Трампа?
Власти Израиля передали США разведывательные данные, свидетельствующие о подготовке в Иране покушения на американского президента Дональда Трампа.
Об этом со ссылкой на источники сообщила газета The Wall Street Journal (WSJ).
Как полагает издание, эта информация может привести к ужесточению позиции США и усилению эскалации в конфликте с Ираном. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху продолжает выступать за военные действия против исламской республики, хотя Трамп до последнего времени оставался сторонником дипломатического решения, опасаясь экономических последствий эскалации, поясняется в публикации.
США и Израиль начали войну с Ираном 28 февраля. В результате ударов с воздуха погиб в том числе верховный лидер Ирана Али Хаменеи. В июне Вашингтон и Тегеран подписали меморандум о взаимопонимании, предусматривающий немедленное прекращение боевых действий на всех фронтах, в том числе в Ливане. Затем в швейцарском Бюргенштоке прошли переговоры США и Ирана при посредничестве Дохи и Исламабада по реализации меморандума. Как отмечалось в совместном заявлении Катара и Пакистана после первого раунда, встреча с участием представителей Ирана и США прошла в позитивной и конструктивной атмосфере, был достигнут обнадеживающий прогресс, в том числе создана основа для проведения дальнейших технических консультаций.
Однако в ночь на 8 июля США возобновили масштабные удары по Ирану, обвинив его в нарушении условий достигнутых договоренностей в части, касающейся Ормузского пролива.скачать dle 11.3