Mehriban Əliyeva: "Məqsədimiz Azərbaycanı rəqəmsal inkişaf sahəsində regionun liderinə çevirməkdir"
Bunu Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Rəqəmsal İnkişaf Şurasının ilk iclasında çıxışı zamanı deyib.
Birinci vitse-prezident qeyd edib ki, süni intellektin dövlətlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsində rolu günü-gündən artır və artıq bu texnologiya mərkəzi yer tutur:
"Sirr deyil ki, dünyanın aparıcı dövlətlərində süni intellektin inkişafı gözlənilən proqnozlardan daha sürətli gedir. Bu, öz növbəsində həm yeni imkanlar, həm də yeni təhlükələr yaradır. Biz yeni çağırışlara, xüsusilə kibertəhlükəsizlik və informasiya təhlükəsizliyi sahəsində yaranan risklərə hazır olmalıyıq".
Mehriban Əliyeva bildirib ki, qarşıda duran məqsədlərə çatmaq üçün bütün dövlət qurumlarının birgə, fəal və səmərəli işi tələb olunur:
"Məqsədimiz Azərbaycanı rəqəmsal inkişaf və süni intellekt sahələrində regionun aparıcı dövlətlərindən birinə çevirməkdir. Biz xarici, beynəlxalq təcrübəni öyrənməli, uğurlu modellərdən istifadə etməliyik. Lakin bütün qərarlar Azərbaycanın milli maraqlarına və ehtiyaclarına cavab verən amillərə əsasən qəbul olunmalıdır".

Об этом заявила Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева в ходе выступления на первом заседании Совета по цифровому развитию.
Первый вице-президент отметила, что в то же время возрастает роль искусственного интеллекта в обеспечении безопасности государств и он уже занимает центральное место в этой сфере.
"Не секрет, что развитие искусственного интеллекта в ведущих государствах мира идет стремительнее, чем ожидалось, что, в свою очередь, создает как новые возможности, так и новые угрозы. Мы должны быть готовы к новым вызовам, особенно к рискам, возникающим в сфере кибербезопасности и информационной безопасности", - подчеркнула Мехрибан Алиева.
Первый вице-президент также заявила, что данная деятельность требует совместной активной и эффективной работы всех государственных структур.
"Наша цель - превратить Азербайджан в одно из ведущих государств региона в области цифрового развития и искусственного интеллекта. Мы должны изучить зарубежный, международный опыт, использовать успешные модели. Однако все решения должны приниматься с учетом факторов, отвечающих национальным интересам и потребностям Азербайджана", - добавила Мехрибан Алиева.