Naxçıvanda Prezidentin səlahiyyətli nümayəndəliyinin statusu dəyişir
Naxçıvan Muxtar Respublikasında Prezidentin səlahiyyətli nümayəndəliyi 1-ci kateqoriya dövlət orqanı statusuna malik olacaq.
Oxu.Az-ın məlumatına görə, məsələ Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında müzakirə edilən "Dövlət qulluğu haqqında" qanuna təklif olunan dəyişiklikdə əksini tapıb.
Qeyd olunub ki, təqdim edilən layihə Azərbaycanda həyata keçirilən genişmiqyaslı struktur və idarəetmə islahatlarının tərkib hissəsi kimi Naxçıvan Muxtar Respublikasında idarəçilik modelinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə hazırlanıb.
Layihəyə əsasən, Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəliyi artıq 1-ci kateqoriya dövlət orqanı statusuna malik olacaq.
Naxçıvan MR-də Azərbaycan Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəliyi Naxçıvan ərazisində Azərbaycan Prezidentinin müəyyən etdiyi vəzifələri yerinə yetirən icra orqanıdır və nümayəndəliyə rəhbərliyi Azərbaycan Prezidenti tərəfindən vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edilən, birbaşa Azərbaycan Prezidentinə tabe olan, Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi həyata keçirir.
Təklif edilən digər dəyişikliklərə əsasən, Naxçıvanda Azərbaycan Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi və onun müavinləri vəzifələri inzibati vəzifələr təsnifatından çıxarılır, Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsinin köməkçisi vəzifəsi isə üçüncü təsnifat vəzifələr siyahısına daxil edilir.
Bu dəyişiklikdən sonra "Dövlət qulluğu haqqında" qanun Naxçıvanda Azərbaycan Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi və onun müavinlərinə şamil olunmayacaq. Həmin vəzifələri tutan şəxslərin xidmət illəri nəzərə alınmaqla əməyinin ödəniş pilləsi "Dövlət qulluğu haqqında" qanunun 33-4.3-cü maddəsinə uyğun olaraq müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən müəyyən ediləcək.

Милли Меджлис утвердил повышение статуса представительства Президента в НАР
Как сообщает Oxu.Az, соответствующий проект поправок в закон "О государственной службе" был вынесен на обсуждение на пленарном заседании парламента сегодня.
Согласно проекту, полномочное представительство Президента Азербайджанской Республики в Нахчыванской АР получит статус государственного органа 1-й категории. Документ подготовлен в целях совершенствования модели управления в автономной республике в рамках масштабных структурных и административных реформ, проводимых в стране.
Полномочное представительство является исполнительным органом, выполняющим на территории НАР задачи, определенные главой государства. Руководство представительством осуществляет полномочный представитель Президента, назначаемый и освобождаемый от должности главой государства и непосредственно ему подчиняющийся.
Поправками также предусмотрено исключение должностей полномочного представителя и его заместителей из классификации административных должностей. При этом должность помощника полномочного представителя включается в перечень должностей третьей классификации.
После принятия поправок закон "О государственной службе" не распространяется на полномочного представителя и его заместителей. Ступень оплаты труда указанных лиц с учетом стажа будет определяться соответствующим органом исполнительной власти в соответствии со статьей 33-4.3 того же закона.