İlham Əliyev ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasının üzvünü qəbul edib - FOTO
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyunun 17-də ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasının üzvü Abraham Hamadeni qəbul edib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev Donald Trampın ikinci dəfə hakimiyyətə gəlişindən sonra Azərbaycan-ABŞ əlaqələrinin uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb.
ABŞ prezidenti ilə şəxsi münasibətlərinin yüksək səviyyədə olduğunu deyən dövlətimizin başçısı Birləşmiş Ştatlara səfərlərini və Donald Trampla görüşlərini, həmçinin vitse-prezident Cey Di Vensin ölkəmizə səfərini məmnunluqla xatırlayıb, "Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Amerika Birləşmiş Ştatları Hökuməti arasında Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyası"nın imzalanmasını münasibətlərimizin genişləndirilməsi baxımından tarixi rola malik olduğunu qeyd edib.
Söhbət zamanı Abraham Hamadenin ABŞ Konqresində Azadlığa Dəstək Aktına 907-ci düzəlişin ləğvi ilə bağlı irəli sürülmüş qanun layihəsinə həmmüəllif olmasının əhəmiyyətinə toxunulub.
Prezident İlham Əliyev Abraham Hamadenin ölkəmizə səfərinin uğurlu olacağına əminliyini bildirib.
Azərbaycanda olmaqdan məmnunluğunu ifadə edən qonaq ölkəmizin coğrafi baxımdan çox nadir bir məkanda yerləşdiyini deyib.
O, həmçinin Azərbaycanda UFC və "Formula-1" kimi mötəbər idman yarışlarının keçirildiyini də vurğulayıb.
Söhbət zamanı Azərbaycan və ABŞ prezidentlərinin strateji tərəfdaşlığımızın dərinləşdirilməsi istiqamətində səylərinə toxunularaq, hər iki liderin dövlətlərarası münasibətlərimizin inkişafına böyük önəm verdikləri qeyd olunub.
Donald Trampın Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh gündəliyinin irəli aparılmasında rolu xüsusi vurğulanıb, regional nəqliyyat bağlantılarının inkişafı baxımından TRIPP dəhlizinin yaradacağı imkanlara toxunulub.
Görüşdə ölkəmizlə ABŞ Konqresi arasında dialoqun möhkəmləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, iqtisadi-ticari, sərmayə, enerji, təhlükəsizlik, bağlantılar, texnologiya və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğu bildirilib, Azərbaycan-ABŞ tərəfdaşlığının perspektivləri müzakirə olunub.

Президент Ильхам Алиев принял члена Палаты представителей Конгресса США - ФОТО
17 июня Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял члена Палаты представителей Конгресса США Абрахама Хамаде.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, глава государства подчеркнул, что после повторного прихода Дональда Трампа к власти азербайджано-американские отношения успешно развиваются.
Отметив высокий уровень личных отношений с президентом США, глава государства с удовлетворением вспомнил визиты в Соединенные Штаты и встречи с Дональдом Трампом, а также визит вице-президента Джей Ди Вэнса в нашу страну. Он отметил, что подписание "Хартии о стратегическом партнерстве между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Соединенных Штатов Америки" имеет историческое значение с точки зрения расширения отношений.
В ходе беседы была затронута значимость того, что Абрахам Хамаде является соавтором внесенного в Конгресс США законопроекта, связанного с отменой 907-й поправки к "Акту о поддержке свободы".
Президент Ильхам Алиев выразил уверенность в том, что визит Абрахама Хамаде в нашу страну будет успешным.
Выразив удовлетворение пребыванием в Азербайджане, гость отметил, что наша страна расположена в уникальном с географической точки зрения пространстве.
Он также подчеркнул, что в Азербайджане проводятся такие престижные спортивные соревнования, как UFC и "Формула-1".
В ходе беседы были затронуты усилия президентов Азербайджана и США по углублению стратегического партнерства, отмечено, что оба лидера придают большое значение развитию межгосударственных отношений.
Была особо подчеркнута роль Дональда Трампа в продвижении мирной повестки между Азербайджаном и Арменией, отмечены возможности, которые откроет создание коридора TRIPP с точки зрения развития региональной транспортной связности.
На встрече состоялся обмен мнениями об укреплении диалога между нашей страной и Конгрессом США, были обсуждены перспективы азербайджано-американского партнерства, подчеркнуто наличие хороших возможностей для расширения сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, энергетической сферах, в области безопасности, связности, технологий и других направлениях.