Vəkillər Kollegiyasından mühüm qərarlar - Yeni büro yaradılır
2026-cı il iyunun 6-da Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının (VK) Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Bu barədə VK məlumat yayıb.
Kollegiyanın sədri Anar Bağırov Rəyasət Heyətinin cari fəaliyyəti, son dövrdə həyata keçirilmiş tədbirlər və qarşıda duran vəzifələr barədə ətraflı məlumat verib.
Daha sonra gündəliyə uyğun olaraq bəzi vəkillərin dövlət qulluğunda fəaliyyətinə xitam verilməsi ilə əlaqədar onların VK-da fəaliyyətinin bərpa edilməsi, dövlət qulluğuna qəbul edilənlərin isə kollegiyada fəaliyyətinin dayandırılmasına qərar verilib.
Həmçinin, digər vəkil qurumlarına keçilməsi, öz arzusu ilə vəkillik fəaliyyətinə xitam verilməsi, eləcə də müəyyən müddətə üzvlük haqqından azad olunması ilə bağlı müraciətlərə baxılıb və müvafiq qərarlar qəbul edilib.
Bundan başqa, iclasda "Fortis" Vəkil Bürosunun təsis edilməsi və bəzi kollegiya üzlərinin vəkil kabineti yaratmaları ilə bağlı müraciətləri müzakirə olunaraq müsbət qərarlar qəbul edilib.
Sonda VK-nın fəaliyyəti ilə bağlı digər cari və əhəmiyyətli məsələlər də müzakirə olunub və zəruri addımlar atılıb.скачать dle 11.3

Коллегия адвокатов приняла ряд решений и одобрила создание нового бюро
6 июня 2026 года состоялось очередное заседание Президиума Коллегии адвокатов Азербайджанской Республики.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на коллегию, председатель Анар Багиров рассказал о текущей деятельности Президиума, недавних мероприятиях и предстоящих задачах.
В ходе заседания были рассмотрены вопросы, связанные с восстановлением в рядах Коллегии адвокатов юристов, чья служба на государственной должности была прекращена, а также приостановлением их адвокатской деятельности в связи с назначением на госслужбу.
Кроме того, обсуждались обращения, касающиеся перехода в другие адвокатские объединения, добровольного прекращения адвокатской деятельности, а также временного освобождения от уплаты членских взносов. По всем этим вопросам были приняты соответствующие решения.
Отдельно было одобрено создание адвокатского бюро Fortis, а также рассмотрены обращения членов Коллегии о создании адвокатских кабинетов.
В завершение заседания были обсуждены и другие текущие вопросы деятельности Коллегии адвокатов, по которым также приняты необходимые решения.скачать dle 11.3