Dubaydakı konsulluğumuz hərəkətə keçdi - Zeynəb Cavadlı məsələsi böyüyür
Dubay Əmirinin qardaşı oğlu Şeyx Səid bin Məktum Əl-Məktumun keçmiş həyat yoldaşı, azərbaycanlı eks-gimnast Zeynəb Cavadlı ilə bağlı məsələ nəzarətə götürülüb.
xəbər verir ki, bu barədə Modern.az-ın sorğusuna cavab olaraq Baş Konsulluqdan bildirilib.
Məlumata görə, diplomatik nümayəndəlik Zeynəb Cavadlı ilə bağlı kütləvi informasiya vasitələrində yayılan xəbərlərdən məlumatlıdır:
"Məsələnin araşdırılması və qeyd olunan məlumatların dəqiqləşdirilməsi məqsədilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərindəki aidiyyəti qurumları, o cümlədən hüquq-mühafizə orqanları ilə müvafiq işlər aparılır. Baş Konsulluq mandatına uyğun olaraq zəruri tədbirləri görməkdədir".
Qeyd edək ki, Zeynəb Cavadlı və üç qızının gecə saatlarında Dubay polisi tərəfindən aparıldığı iddia edilir. Məsələ ilə bağlı açıqlama verən idmançının britaniyalı vəkili Devid Heyq bu hadisədən sonra müvəkkili ilə bütün əlaqələrin kəsildiyini bildirib. Zeynəbə dəstək üçün Dubaya yollanan anasının da evə daxil olmasına icazə verilmədiyi və ölkədən çıxışına qadağa qoyulduğu deyilir.
Hadisə ilə əlaqədar artıq BMT-yə müraciət edilsə də, bundan təxminən iki ay əvvəl Dubay məhkəməsinin uşaqların atası Şeyx Səidə verilməsi barədə qərar çıxardığı məlumdur. Sözügedən sənəddə zərurət yaranacağı təqdirdə hökmün "məcburi qaydada və zor tətbiq edilməklə" icra olunacağı vurğulanıb.скачать dle 11.3

Консульство Азербайджана в Дубае принимает меры: дело Зейнаб Джавадлы набирает оборот
Вопрос, связанный с бывшей супругой племянника эмира Дубая шейха Саида бин Мактума бин Рашида Аль-Мактума, азербайджанской экс-гимнасткой Зейнаб Джавадлы, взят под контроль.
Об этом в ответ на запрос modern.az сообщили в Генеральном консульстве Азербайджана в Дубае.
Согласно информации, дипломатическое представительство осведомлено о новостях, распространяемых в средствах массовой информации в связи с Зейнаб Джавадлы.
"В целях расследования вопроса и уточнения указанных сведений ведётся соответствующая работа с профильными структурами города Дубай Объединённых Арабских Эмиратов, в том числе с правоохранительными органами. Генеральное консульство в соответствии со своим мандатом принимает необходимые меры", - говорится в информации.
Отметим, что утверждается, будто Зейнаб Джавадлы и её три дочери были увезены полицией Дубая в ночное время. Британский адвокат спортсменки Дэвид Хейг, давший комментарий по данному вопросу, сообщил, что после этого инцидента всякая связь с его подзащитной была прервана. Отмечается также, что матери Зейнаб, направившейся в Дубай для поддержки дочери, не разрешили войти в дом и запретили выезд из страны.
В связи с произошедшим уже подано обращение в ООН, однако известно, что примерно два месяца назад суд Дубая вынес решение о передаче детей их отцу - шейху Саиду. В указанном документе подчёркивается, что в случае необходимости решение будет исполнено "в принудительном порядке с применением силы".скачать dle 11.3