Günəşdə "ürək döyüntüsü" aşkarlandı: Yer kürəsinə təsir edə bilər
Astronomlar Günəşin daxili "ürək döyüntüsü"nün dəyişdiyini müəyyən ediblər. Birmingem Universiteti alimlərinin sözlərinə görə, bu, ulduzun daxilindəki maqnit proseslərinin yenidən qurulmasını göstərə bilər ki, bundan da Günəş aktivliyi və Yerə təsir edən kosmik hava asılıdır.
-ın Gazeta.ru nəşrinə istinadən xəbərinə görə, tədqiqatın nəticələri "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" (MNRAS) jurnalında dərc edilib.
Tədqiqatçılar Günəşin daxilində yayılan səs dalğalarını öyrənən helioseysmologiyadan istifadə ediblər. Bu dalğalanmalar ulduzun daxilinə nəzər salmağa və səthdə görülməsi mümkün olmayan dəyişiklikləri izləməyə imkan verir.
Alimlər 1987-ci ildən 2025-ci ilə qədər "BiSON" teleskop şəbəkəsi tərəfindən toplanan məlumatları təhlil ediblər. Məlum olub ki, təxminən 23-cü Günəş dövründən başlayaraq ulduzun daxili dalğalanmaları ilə onun aktivliyinin ənənəvi göstəriciləri arasındakı əlaqə tədricən dəyişir. Tədqiqat müəlliflərinin fikrincə, Günəşin maqnit aktivliyi getdikcə birbaşa fotosferin - ulduzun görünən səthinin altındakı nazik təbəqədə cəmləşir. Bu, daxili maqnit proseslərinin dərindən yenidənqurulmasını göstərə bilər.
Son aktivlik dövrləri tədqiqatçıların xüsusilə diqqətini çəkib. 24-cü dövrün nisbətən zəif, 25-ci dövrün xarici əlamətlərə əsasən orta dərəcədə olmasına baxmayaraq, daxili dalğalanmalar haqqında məlumatlar göstərir ki, Günəşdə baş verən proseslər əvvəllər düşünüləndən daha mürəkkəbdir.
"Səthin ənənəvi müşahidələri tam mənzərəni əks etdirmir. Ola bilsin ki, Günəş onilliklər ərzində inkişaf edəcək yeni bir davranış rejiminə daxil olur", - deyə tədqiqatın rəhbəri, Birmingem Universitetinin professoru Bill Çaplin vurğulayıb.
Günəş aktivliyi geomaqnit qasırğaların tezliyinə və Yerətrafı kosmik məkanın vəziyyətinə birbaşa təsir etdiyi üçün Günəşin daxilində baş verən dəyişiklikləri anlamaq uzunmüddətli kosmik hava proqnozlarının dəqiqliyini artırmaq üçün vacibdir.
Alimlər indi aşkarlanan dəyişikliklərin müvəqqəti olub-olmadığını və ya ulduzumuzun həyatında yeni bir mərhələnin başlanğıcını göstərdiyini müəyyən etmək üçün cari və növbəti Günəş dövrləri ərzində müşahidələri davam etdirmək niyyətindədirlər.

У Солнца обнаружили "сердцебиение", которое может влиять на Землю
Исследователи использовали метод гелиосейсмологии - изучения звуковых волн, распространяющихся внутри Солнца. Эти колебания позволяют заглянуть в недра звезды и отслеживать изменения, которые невозможно увидеть на поверхности.
Ученые проанализировали данные, собранные с 1987 по 2025 год телескопами сети BiSON. Оказалось, что начиная примерно с 23-го солнечного цикла связь между внутренними колебаниями Солнца и традиционными показателями его активности постепенно меняется.
По словам авторов работы, солнечная магнитная активность становится все более сосредоточенной в тонком слое непосредственно под фотосферой - видимой поверхностью звезды. Это может свидетельствовать о глубокой перестройке внутренних магнитных процессов.
Особое внимание исследователей привлекли последние циклы активности. Хотя 24-й цикл оказался относительно слабым, а 25-й по внешним признакам выглядит умеренным, данные о внутренних колебаниях показывают, что происходящие в Солнце процессы гораздо сложнее, чем считалось ранее.
"Традиционные наблюдения поверхности не дают полной картины. Возможно, Солнце входит в новый режим поведения, который будет развиваться на протяжении десятилетий", - подчеркнул руководитель исследования, профессор Билл Чаплин из Бирмингемского университета.
Поскольку солнечная активность напрямую влияет на частоту геомагнитных бурь и состояние околоземного пространства, понимание происходящих внутри Солнца изменений важно для повышения точности долгосрочных прогнозов космической погоды.
Теперь ученые намерены продолжить наблюдения во время настоящего и следующего солнечных циклов, чтобы выяснить, являются ли обнаруженные изменения временными или свидетельствуют о начале нового этапа в жизни нашей звезды.