Leyla Əliyeva Masallıda Cümə məscidini ziyarət edib - VİDEO
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Masallı rayonuna səfər edib.
Səfər çərçivəsində Leyla Əliyeva rayonun tarixi və dini-mədəni abidələrindən biri olan Masallı Cümə məscidini ziyarət edib, məscidin tarixi və memarlıq xüsusiyyətləri ilə yaxından tanış olub.
Bildirilib ki, Masallı şəhərinin mərkəzində yerləşən Cümə məscidi 1846-cı ildə şəhər sakinləri və yerli xeyriyyəçilərin maliyyə dəstəyi ilə inşa olunub. Müstəqillik illərində məscid bərpa edilərək yenidən ibadətgah kimi fəaliyyətə başlayıb. Sonrakı illərdə dövlət tərəfindən əsaslı təmir olunan məscid 2001-ci ildə yerli əhəmiyyətli daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələri siyahısına daxil edilib.

Лейла Алиева посетила Джума-мечеть в Масаллинском районе - ВИДЕО
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, основатель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева совершила поездку в Масаллинский район.
В рамках визита Лейла Алиева посетила Джума-мечеть, одну из исторических и религиозно-культурных достопримечательностей Масаллинского района, подробно ознакомилась с историей и архитектурными особенностями мечети.
Отмечается, что Джума-мечеть, расположенная в центре города Масаллы, была построена в 1846 году при финансовой поддержке жителей города и местных благотворителей. В годы независимости мечеть была восстановлена и вновь начала функционировать как место поклонения. В последующие годы она была капитально отремонтирована государством и в 2001 году включена в список недвижимых памятников истории и культуры местного значения.