Günəşdə "ölü mövsüm" başlayır
Rusiya Elmlər Akademiyasının Kosmik Tədqiqatlar İnstitutunun Günəş Astronomiyası Laboratoriyası Günəşdə qısa bir "ölü mövsüm" proqnozlaşdırıb.
Bu barədə laboratoriya öz "Telegram" kanalında məlumat verib.
"Günəşin görünən tərəfindəki enerji azalır. Görünənə görə, bu gün bəzi kiçik hadisələrin hələ də mümkün olduğu son gündür, sabahdan etibarən isə "ölü mövsüm" başlayacaq", - deyə məlumatda bildirilib.
Qeyd edilib ki, bu dövr uzun çəkməyəcək, ehtimal ki, 2-3 gün davam edəcək, bundan sonra Günəşin əks tərəfindəki aktiv mərkəzlər ortaya çıxacaq.
"Ötən gün haqqında bildirilən böyük bölgə təsvirlərdə sol kənarda təxminən cümə günü (22 may) görünəcək.
Maqnit qasırğalarına gəldikdə isə, bu gün kiçik ehtimallar var, amma sabah hər şey tamamilə sıfıra enəcək", - deyə alimlər əlavə ediblər.скачать dle 11.3

Ученые спрогнозировали "мертвый сезон" на Солнце
Об этом 19 мая сообщила пресс-служба Лаборатории солнечной астрономии Института космических исследований Российской академии наук.
"Заканчивается энергия на видимой стороне Солнца. Судя по всему, сегодня последний день, когда какие-то небольшие события еще возможны, а начиная с завтрашнего дня начнется мертвый сезон", - говорится в сообщении в Telegram-канале.
По оценкам специалистов, этот спад будет продолжаться на протяжении около двух-трех дней. По истечении прогнозируемого срока, на видимую сторону звезды, как ожидается, начнут выходить новые активные центры с обратной стороны Солнца.
Ученые в своем прогнозе также заявили, что сегодня сохраняется небольшая вероятность возникновения магнитной бури на Земле. Однако уже со среды "всё уйдет в полный ноль".