AYNA-dan xəbərdarlıq: "Qanunsuz pul tələb edənləri həbs və yüksək cərimələr gözləyir"
"Dövlət tərəfindən qərar qəbul olunub ki, bazar günləri parklanma ödənişsiz olsun. Bu səbəbdən həmin gün istənilən şəxsin - üzərində hansısa jiletin olub-olmamasından asılı olmayaraq - sürücüdən pul tələb etməsi qanunsuzdur".
xəbər verir ki, bu barədə "Report"a müsahibəsində Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin (AYNA) İdarə Heyətinin sədri Anar Rzayev bildirib.
AYNA sədri Bakıda tətbiq edilən yeni parklanma modelinin müsbət nəticələrindən danışıb. O qeyd edib ki, elektron sistemin tətbiqi sayəsində avtomobillərin park edilməsi daha nizamlı xarakter alıb, yanlış parklanma halları və buna görə tətbiq olunan cərimələr xeyli azalıb.
Anar Rzayev bazar günləri bəzi şəxslərin sürücülərdən qanunsuz ödəniş tələb etməsi məsələsinə də toxunub:
"Bu, sadəcə vətəndaşdan əsassız şəkildə pul tələb etməkdir. Belə hallarla qarşılaşdıqda hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət olunmalıdır. "AzParking" əməkdaşları da mütəmadi olaraq maarifləndirmə işləri aparırlar. Artıq əksər vətəndaşlar bilir ki, bazar günləri parklanma pulsuzdur və ödəniş tələb edilməsi qanunaziddir".
Qanunsuz parklanma ödənişi tələb edənləri gözləyən cəzalardan danışan AYNA rəhbəri vurğulayıb ki, qanunvericilikdə bununla bağlı kifayət qədər ciddi məsuliyyət tədbirləri - yüksək məbləğdə cərimələr, hətta bəzi hallarda inzibati həbs nəzərdə tutulub. Hüquq-mühafizə orqanları bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər görürlər.
"Əslində, bu məsələyə "yolda vətəndaşdan qanunsuz şəkildə pul tələb edilməsi" kimi yanaşmaq lazımdır. Necə ki, kimsə parkın girişində dayanıb sizdən əsassız ödəniş tələb etsə, bu qəbulolunmaz və qanunsuz hesab edilər, eyni yanaşma burada da keçərlidir", - deyə Anar Rzayev əlavə edib.скачать dle 11.3

Предупреждение от AYNA: Незаконно требующих деньги лиц ждут крупные штрафы и арест
осударством было принято решение о том, что по воскресеньям парковка является бесплатной. По этой причине требование платы с водителя в этот день любым лицом - независимо от того, надет ли на нем какой-либо жилет или нет - является незаконным.
Как сообщает Median.Az, об этом в интервью Report заявил председатель правления Агентства наземного транспорта Азербайджана (AYNA) при Министерстве цифрового развития и транспорта Анар Рзаев.
Он рассказал о положительных результатах новой модели парковки, внедренной в Баку. Председатель отметил, что благодаря электронной системе стоянка автомобилей стала более упорядоченной, а количество случаев неправильной парковки и штрафов за них значительно сократилось.
А.Рзаев также затронул вопрос о незаконном требовании денег с водителей некоторыми лицами.
"Это не что иное, как необоснованное требование денег с граждан. При столкновении с подобными случаями следует обращаться в правоохранительные органы. Сотрудники Azparking также регулярно проводят просветительскую работу, и большинство граждан уже знают, что по воскресеньям парковка бесплатна и требование оплаты в этот день является противозаконным.
В законодательстве в связи с этим предусмотрены достаточно серьезные меры ответственности - штрафы в крупном размере, а в некоторых случаях могут быть применены даже меры административного ареста. Правоохранительные органы принимают соответствующие меры в этом направлении.
По сути, к этому вопросу следует подходить как к "незаконному требованию денег с граждан на дороге". Подобно тому, как если бы кто-то встал у входа в парк и потребовал от вас необоснованную оплату, это было бы расценено как неприемлемое и незаконное - тот же подход применим и здесь", - добавил он.скачать dle 11.3