Məşhur generalın xanımı vəkilliyə başladı
Median.Az Modern.az-a istinadən xəbər verir ki, vəkil kimi and içən Salmanova Vəkillər Kollegiyasının üzvlüyünə qəbul olunub.
Hüquqşünas kimi bir sıra vəzifələrdə çalışan Sona Salmanova Milli Məclisin qərarı ilə 1998-ci il iyulun 4-də Konstitusiya Məhkəməsinin hakimi təyin olunub. 2005-ci il dekabrın 16-da isə Konstitusiya Məhkəməsinin sədr müavini vəzifəsinə təyinat alıb.
Əməkdar hüquqşünas 2025-ci ildə Konstitusiya Məhkəməsinin sədr müavini postunda səlahiyyətlərini başa vurub.
Qeyd edək ki, Sona Salmanova Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətin sabiq rəis müavini, ədliyyə general-mayoru Hüseyn Əlixanovun həyat yoldaşıdır.
Hüseyn Əlixanov 2004-cü ildən ədliyyə orqanlarında xidmətə başlayıb. Əvvəlcə Ədliyyə Nazirliyinin Məhkəmə icraçıları Baş idarəsinin rəisi təyin edilib. 2007-ci ildən 2018-ci ilə qədər isə Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətin rəis müavini işləyib.
Xatırladaq ki, Hüseyn Əlixanovun adı 2018-ci ilin oktyabrında məhbuslar - "Qoca" ləqəbli avtoritet Etibar Məmmədov və Əli Ağaminin xüsusi təyinatlı qatar vaqonundan qaçması ilə gündəmə gəlmişdi. Məhz həmin hadisədən sonra general tutduğu vəzifədən azad edilmiş, qarovul rəisi olan bacısı oğlu Ceyhun Səmədov isə saxlanılmışdı.

Супруга известного генерала начала заниматься адвокатской практикой
Как сообщает Median.Az со ссылкой на modern.az, она принесла присягу адвоката и была принята в члены Коллегии адвокатов.
С.Салманова, занимавшая ряд должностей в сфере юриспруденции, была назначена судьёй Конституционного суда решением Милли Меджлиса 4 июля 1998 года, а 16 декабря 2005 года - заместителем председателя суда. Заслуженный юрист завершила полномочия на этом посту в 2025 году.
Отметим, что она является супругой бывшего заместителя начальника Пенитенциарной службы Министерства юстиции Азербайджана генерал-майора юстиции Гусейна Алиханова. Он начал службу в органах юстиции в 2004 году: сначала был назначен начальником Главного управления судебных приставов Министерства юстиции, а с 2007 по 2018 год занимал должность заместителя начальника Пенитенциарной службы.
Напомним, имя Г.Алиханова оказалось в центре внимания в октябре 2018 года в связи с побегом заключённых - авторитета по прозвищу "Годжа" Этибара Мамедова и Али Агами из вагона поезда специального назначения. После этого инцидента генерал был освобождён от занимаемой должности, а его племянник Джейхун Самедов, служивший начальником охраны, был задержан.