"Barselona"dan Flik qərarı
İspaniyanın "Barselona" futbol klubunun rəhbərliyi baş məşqçi Hans-Diter Flik ilə əməkdaşlığın uzadılması barədə razılıq əldə edib.
Bu barədə tanınmış jurnalist Fabritsio Romano özünün "X" sosial şəbəkə hesabında paylaşım edib.
Tərəflər arasında yeni rəsmi müqavilənin yaxın vaxtlarda imzalanacağı gözlənilir. Sazişin 2027/28 mövsümünün sonunadək qüvvədə olacağı, həmçinin daha bir il uzadılma opsiyasının nəzərdə tutulduğu bildirilir.
61 yaşlı mütəxəssis 2024-cü ilin may ayından "Barselona"nın baş məşqçisidir. Onun rəhbərliyi altında komanda iki dəfə İspaniya çempionu olub, iki dəfə Superkuboku, bir dəfə isə ölkə kubokunu qazanıb.
Flik 2021-ci ilin avqustundan 2023-cü ilin sentyabrınadək Almaniya millisinə rəhbərlik edib. 2022-ci ildə Qətərdə keçirilən dünya çempionatında komanda onun rəhbərliyi altında İspaniya, Yaponiya və Kosta-Rika ilə eyni qrupda mübarizə aparsa da, növbəti mərhələyə yüksələ bilməyib.
2014-cü ildə isə o, baş məşqçi Yoaxim Lövün köməkçisi kimi Almaniya millisi ilə dünya çempionu olub. Flik həmin vəzifədə 2006-2014-cü illərdə çalışıb.
Bundan əlavə, mütəxəssis Münhen "Bavariya"sında da fəaliyyət göstərib və bu klubla iki dəfə Almaniya çempionluğunu qazanıb. O, həmçinin bir dəfə ölkə kuboku, superkubok, "UEFA Çempionlar Liqası" və UEFA Superkubokunun qalibi olub.
2019/20 mövsümündə Flik treblə yadda qalıb. Belə ki, o, daxili çempionat və kubokla yanaşı, UEFA Çempionlar Liqasının da qalibi olub.
Mütəxəssis daha əvvəl "Bammental" və "Hoffenhaym" komandalarında da çalışıb.
Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl "Barselona"nın "Real Madrid"i məğlub edərək İspaniya çempionu titulunu qoruduğu bildirilmişdi.скачать dle 11.3

"Барселона" договорилась о продлении контракта с Фликом
Новое соглашение между сторонами будет подписано в ближайшее время. Оно рассчитано до конца сезона 2027/28 с опцией продления на один год.
Флику 61 год, он возглавил "Барселону" в мае 2024 года. Под его руководством команда дважды выиграла чемпионат и Суперкубок Испании, а также один раз победила в кубке страны.
С августа 2021 года по сентябрь 2023-го Флик возглавлял сборную Германии, вместе с ним команда не смогла выйти из группы с командами Испании, Японии и Коста-Рики на чемпионате мира 2022 года в Катаре. В 2014 году он стал со сборной Германии чемпионом мира в качестве ассистента главного тренера Йоахима Лёва. В этой должности он работал с 2006 по 2014 год. Кроме того, Флик работал в мюнхенской "Баварии", с которой дважды выиграл чемпионат Германии, а также по разу стал победителем кубка и суперкубка страны, Лиги чемпионов и Суперкубка УЕФА. В сезоне 2019/20 специалисту удалось завоевать так называемый требл - выиграть чемпионат и кубок страны, а также Лигу чемпионов. До этого он также возглавлял "Бамменталь" и "Хоффенхайм".
Ранее сообщалось, что "Барселона" защитила чемпионский титул в чемпионате Испании после победы над "Реалом".