Taleh Kazımovdan Ramiz Mehdiyevin ailə bankı ilə bağlı AÇIQLAMA
"Bank BTB" ASC-nin Azərbaycan Beynəlxalq Bankına (ABB) inteqrasiyası və aktivlərinin ötürülməsi prosesi mərhələli şəkildə davam edir".
Modern.az-a istinadən xəbər verir ki, bunu faiz dəhlizinin parametrlərinə dair qəbul edilmiş qərarın açıqlanmasına həsr olunan mətbuat konfransında Mərkəzi Bankın İdarə heyətinin sədri Taleh Kazımov bildirib.
O qeyd edib ki, "BTB" səhmdarları tərəfindən bankın ABB-yə çevrilməsi ilə bağlı müraciət olunub və proses mərhələli şəkildə icra edilir.
"Depozitlərin əksəriyyəti ABB-yə keçirilib, kreditlərin keçirilməsi həyata keçirilir. Hazırda proses normal qaydada davam edir və hər hansı problem müşahidə olunmur. Biz hər hansısa bir problem görmürük. Müştərilər də prosesin gedişi ilə bağlı müraciət edir".
AMB sədri qeyd edib ki, yaxın müddətdə bütün aktiv və öhdəliklərin köçürülməsi başa çatacaq:
"Düşünürəm ki, yaxın vaxtlarda artıq aktivlərin və öhdəliklərin, kredit portfelinin ABB-yə keçirilməsi təmin olunacaq".
Qeyd edək ki, "Bank BTB" ASC-nin səhmlərinin 74.98%-i (49 829 ədəd) Ramiz Mehdiyevin gəlini Nigar İsmayıl qızı Mehdiyevaya məxsus olub.скачать dle 11.3

Заявление Талеха Кязымова относительно семейного банка Рамиза Мехтиева
Процесс интеграции ОАО Bank BTB в Международный банк Азербайджана (ABB) и передачи активов продолжается поэтапно.
Как сообщает modern.az, об этом заявил председатель правления Центрального банка Азербайджана (ЦБА) Талех Кязымов на пресс-конференции, посвящённой объявлению решения о параметрах процентного коридора.
По его словам, акционерами Bank BTB было подано обращение о преобразовании банка в ABB, и процесс осуществляется поэтапно.
"Большинство депозитов переведены в ABB, осуществляется перевод кредитов. В настоящее время процесс продолжается в нормальном режиме, и никаких проблем не наблюдается. Клиенты также обращаются в связи с ходом процесса", - сказал он.
Председатель ЦБА заявил, что в ближайшее время передача всех активов и обязательств будет завершена.
Отметим, что 74.98% акций (49 829 единиц) ОАО Bank BTB принадлежали невестке Рамиза Мехтиева - Нигяр Мехтиевой.скачать dle 11.3