Sürücülərin NƏZƏRİNƏ: Bakıda xüsusi zolaqlara daxil olanlar CƏRİMƏLƏNƏCƏKLƏR
"WUF13 tədbirində nəqliyyatın intensiv hərəkətini təmin etmək məqsədilə yaradılan zolaqlardan yalnız tədbirdə iştirak edən şəxslərin daşınmasını həyata keçirən nəqliyyat vasitələri istifadə edə biləcək".
Bunu oxu.az-ın sualına cavab olaraq Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin İctimai nəqliyyat şöbəsinin müdiri Emin Məcidov Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü Sessiyası (WUF13) tarixlərində nəqliyyatın idarə olunması planına dair brifinqdə deyib.
O bildirib ki, bu zolaqlarda tədbir zamanı hərəkət 24 saat fasiləsiz təmin olunacağı üçün digər nəqliyyat vasitələrinin həmin zolaqlardan istifadəsi qadağandır:
"Avtobus zolaqlarında olduğu kimi müəyyən vaxt çərçivəsində digər nəqliyyat vasitələrinin nəzərdə tutulan zolaqdan istifadəsinə icazə verilməyəcək".
Daxili İşlər Nazirliyi Nəqliyyatı İntellektual İdarəetmə Mərkəzinin rəisi Namidan Piriyev isə əlavə edib ki, tədbir üçün nəzərdə tutulan nəqliyyat vasitələrinin istifadəsinə veriləcək zolaqlara digər nəqliyyat vasitələri girər və istifadə edərlərsə, sürücülər inzibati məsuliyyətə cəlb olunacaqlar:
"Müəyyən edilmiş vaxt çərçivəsindən kənar vaxtda avtobus zolaqlarına daxil olan digər nəqliyyat vasitələrini idarə edən sürücülərə tətbiq olunan inzibati məsuliyyət (100 manat + 3 bal) WUF13 üçün yaradılacaq zolaqlardan istifadə edəcək sürücülərə də şamil olunacaq".

05.05.2026 12:25 627
Полосами, созданными для обеспечения интенсивного движения транспорта во время WUF13, смогут пользоваться только транспортные средства, осуществляющие перевозку лиц, участвующих в мероприятии.
Об этом в ответ на вопрос oxu.az заявил начальник отдела общественного транспорта Агентства наземного транспорта Азербайджана Эмин Меджидов в ходе выступления на брифинге, посвящённом плану управления транспортом в дни проведения 13-й сессии Всемирного форума градостроительства (WUF13).
Он отметил, что поскольку движение на этих полосах во время мероприятия будет обеспечиваться круглосуточно без перерывов, использование этих полос другими транспортными средствами запрещено.
"Как и в случае с автобусными полосами, использование предусмотренной полосы другими транспортными средствами в определённые временные рамки не будет допускаться", - сказал он.
Начальник Центра интеллектуального управления транспортом Министерства внутренних дел Намидан Пириев добавил, что если другие транспортные средства будут использовать полосы, выделенные для автомобилей, предназначенных для мероприятия, водители будут привлечены к административной ответственности.
"Административная ответственность, применяемая к водителям других транспортных средств, въезжающих на автобусные полосы за пределами установленных временных рамок, будет распространяться и на водителей, которые будут использовать полосы, созданные для WUF13", - сказал он.