Şəkidə canavarlar kəndə HÜCUM EDİB: Təsərrüfatlara ciddi ziyan dəyib
Şəki rayonunun ucqar Qozlubulaq kəndində canavarların təsərrüfatlara hücumu nəticəsində 30 başa yaxın qoyun-quzu tələf olub.
AZƏRTAC-a istinadla xəbər verir ki, hücum kənd sakini Orxan Babayevə məxsus təsərrüfat da daxil olmaqla bir neçə sakinin təsərrüfatına olub.
İlkin məlumata görə, yırtıcılar xırdabuynuzlu heyvanların bir hissəsini parçalayaraq məhv edib, bir neçəsini isə yaralayıb.
Təsərrüfat sahibi Orxan Babayev bildirib ki, hadisə səhər tezdən baş verib. Onun sözlərinə görə, canavar hündürlüyü iki metrdən artıq olan hasarı aşaraq tövləyə daxil olub və 10 baş qoyunu yerindəcə məhv edib, daha 13 baş heyvanı yaralayıb. Yaralı heyvanların yaşaması sual altındadır. O, həmçinin canavarın bir baş qoyunu aparmasının şahidi olduğunu qeyd edib.
O.Babayev əlavə edib ki, ailə bütün vəsaitini qoyunçuluğun inkişafına yönəldib və təsərrüfatın saxlanılması üçün xeyli xərc çəkib. Onun sözlərinə görə, dəyən ziyanın məbləği təxminən 20 min manat təşkil edir.
Qeyd edək ki, Qozlubulaq kəndi Şəki şəhərindən təxminən 70 kilometr məsafədə yerləşir və sakinlərin əsas məşğuliyyəti qoyunçuluq və əkinçilikdir. Kənd ətrafında dərə və təpəliklərin çoxluğu yırtıcı heyvanların fəallaşmasına şərait yaradır.
Kənd sakini Rahim Əhmədov bildirib ki, sakinlər heyvanlarını örüşə apararkən təhlükəsizlik məqsədilə bir neçə nəfərlə birlikdə hərəkət edirlər. Onun sözlərinə görə, bəzi hallarda canavar hücumlarına qarşı çoban itləri də aciz qalır.
Kənd icra nümayəndəsi Niyaz Şirinov bildirib ki, tələf olan heyvanlar baytar həkimlərin nəzarəti ilə kənd kənarında xüsusi ayrılmış ərazidə basdırılıb, zərərçəkən təsərrüfatlarda dezinfeksiya işləri aparılıb.
O, həmçinin qeyd edib ki, bəzi sakinlər hələ də mal-qaranı sığorta etdirməyə laqeyd yanaşır ki, bu da belə hallarda ciddi maddi itkilərlə nəticələnir.скачать dle 11.3

В Шекинском селе волки напали на стадо овец
В отдаленном селе Гозлубулаг Шекинского района в результате нападения волков на хозяйства погибло около 30 голов овец и ягнят.
Как передает АЗЕРТАДЖ, нападению подверглись фермы нескольких жителей, в том числе хозяйство сельского жителя Орхана Бабаева.
По предварительным данным, хищники растерзали и уничтожили часть мелкого рогатого скота, а нескольких животных ранили.
Владелец фермы Орхан Бабаев сообщил, что происшествие произошло ранним утром. По его словам, волк перепрыгнул забор высотой более двух метров, проник в хлев и на месте уничтожил 10 голов овец, а еще 13 голов животных ранил. Выживание раненых животных находится под вопросом. Он также отметил, что стал свидетелем того, как волк унес одну овцу.
О.Бабаев добавил, что семья направила все средства на развитие овцеводства и понесла значительные расходы на содержание хозяйства. По его словам, сумма причиненного ущерба составляет приблизительно 20 000 манатов.
Отметим, что село Гозлубулаг расположено примерно в 70 км от города Шеки, и основным занятием жителей является овцеводство и земледелие. Обилие оврагов и холмов вокруг села создает условия для активизации хищных животных.
Местный житель Рагим Ахмедов заявил, что сельчане, выгоняя скот на пастбище, в целях безопасности передвигаются группами по несколько человек. По его словам, в некоторых случаях даже пастушьи собаки оказываются бессильны против нападений волков.
Исполнительный представитель села Нияз Ширинов сообщил, что погибшие животные под наблюдением ветеринарных врачей были захоронены на специально отведенной территории за пределами села, в пострадавших хозяйствах проведены дезинфекционные работы.
Он также отметил, что некоторые жители до сих пор безразлично относятся к страхованию скота, что в подобных случаях приводит к серьезным материальным потерям.скачать dle 11.3