Paytaxtda diqqəti cəlb edən hasarlanmış ərazi: Yeni metro stansiyası tikilir? - Video
Şəhərin mərkəzində hasarlanmış metropoliten ərazisi diqqət çəkir. Ərazidə yaşayan sakinlər burada yeni stansiyanın tikiləcəyini iddia edirlər.
Xəzər TV-yə istinadən xəbər verir ki, söhbət paytaxtın Yasamal rayonu, Cabbar Qaryağdıoğlu küçəsində, metronun "Nizami" stansiyasının yaxınlığında yerləşən qapalı ərazidən gedir.
Araşdırma zamanı məlum olub ki, metronun "Nizami" stansiyasının yaxınlığında həqiqətən də yeni stansiya tikiləcək. Lakin bu, məhz sözügedən qapalı ərazidə deyil. "Bakı Metropoliteni" QSC-dən bildirilib ki, dövlət proqramı çərçivəsində "Nizami" stansiyasına yaxın ərazidə B5 stansiyası inşa olunacaq. Bu stansiya Mərkəzi Parkın altında yerləşəcək və oradan "Nizami" stansiyasına keçid təmin ediləcək.
Qeyd olunub ki, hazırda "Nizami" stansiyasının yalnız bir çıxışı var və eskalatorların təmiri zamanı alternativ çıxış mövcud deyil. B5 stansiyasının tikintisi bu problemi də aradan qaldıracaq.
Məlumata görə, 2030-cu ilədək bənövşəyi xətt üzrə "Nizami" stansiyasına paralel yerləşəcək B5 stansiyasının tikintisinin başa çatdırılması planlaşdırılır. Bununla da stansiyaya əlavə keçid imkanı yaradılacaq.

В Баку построят новую станцию метро: для этого уже огородили территорию - ВИДЕО
В центральной части города внимание общественности привлекла огороженная зона, принадлежащая метрополитену. Местные жители предполагают, что на этом участке планируется возведение новой станции.
Как передает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, речь идет о закрытом участке, расположенном в Ясамальском районе столицы на улице Джаббара Гаръягдыоглу, в непосредственной близости от станции метро "Низами".
В ходе исследования выяснилось, что рядом с "Низами" действительно появится новая станция, однако строить ее будут не на вышеупомянутой огороженной территории. В ЗАО "Бакинский метрополитен" сообщили, что в рамках государственной программы поблизости будет возведена станция под условным названием В5. Она расположится под Центральным парком, и оттуда будет организован прямой переход на станцию "Низами".
Было отмечено, что в настоящее время у "Низами" функционирует лишь один выход, и при ремонте эскалаторов у пассажиров нет альтернативного пути. Строительство станции В5 позволит полностью решить эту проблему.
Согласно информации, завершение строительства станции В5 "фиолетовой ветки", которая будет располагаться параллельно "Низами", намечено на период до 2030 года. Таким образом, для пассажиров будет создана дополнительная возможность удобного перехода на станцию.