25.04.2026 21:09 1 290
Azərbaycanın sərbəst güləşçisi İslam Bazarqanov Albaniyanın paytaxtı Tiranada təşkil olunan Avropa çempionatının qalibi olub.
57 kq çəki dərəcəsində yarışan təmsilçimiz Musa Mextixanovu (UWW) 8:6 hesabı ilə üstələyib.
Beləliklə, bu, Avropa çempionatında Azərbaycanın üçüncü qızıl medalı olub.
Xatırladaq ki, daha əvvəl yunan-Roma güləşçilərindən Həsrət Cəfərov (67 kq) və Qurban Qurbanov (82 kq) Avropa çempionu olublar. Rəşad Məmmədov (55 kq), Nihat Məmmədli (60 kq) və İslam Abbasov (87 kq) isə bürünc medal qazanıblar. Yunan-Roma güləşi üzrə milli komanda hesabında birinci olub. Qadın güləşçilərdən Jalə Əliyeva (57 kq) və Günay Qurbanova (59 kq) bürünc medal qazanıblar.скачать dle 11.3

Ислам Базарганов стал чемпионом Европы
Азербайджанский борец вольного стиля Ислам Базарганов завоевал золотую медаль на чемпионате Европы, прошедшем в столице Албании Тиране.
Как сообщает Median.Az, представитель Азербайджана в весовой категории до 57 кг в финальной схватке одолел Мусу Мехтиханова (UWW) со счетом 8:6.
Таким образом, И.Базарганов принес нашей сборной третью золотую медаль на чемпионате Европы.
Отметим, что ранее чемпионами Европы стали представители греко-римской борьбы Хасрат Джафаров (67 кг) и Гурбан Гурбанов (82 кг). Бронзовые награды завоевали Рашад Мамедов (55 кг), Нихат Мамедли (60 кг) и Ислам Аббасов (87 кг).
Сборная Азербайджана по греко-римской борьбе заняла первое место в командном зачете. В соревнованиях среди женщин бронзовые медали выиграли Жаля Алиева (57 кг) и Гюнай Гурбанова (59 кг).скачать dle 11.3