Ali məktəbə qəbul olmaq istəyən əvvəlki illərin məzunlarının NƏZƏRİNƏ
Mayın 3-də tədrisi Azərbaycan dilindən fərqli dillərdə aparılan ümumi təhsil müəssisələrinin 9-cu və 11-ci sinif şagirdləri üçün buraxılış imtahanı çərçivəsində Azərbaycan dili (dövlət dili kimi) imtahanı keçiriləcək.
Bildirilib ki, həmçinin mayın 3-də ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrinə qəbul imtahanını Azərbaycan dilindən fərqli dildə verən əvvəlki illərin məzunları üçün də Azərbaycan dili (dövlət dili kimi) imtahanı keçiriləcək.
Cari ilin 9-cu və 11-ci sinif şagirdləri https://eservices.dim.gov.az/sagirdbv/?frm=egov, əvvəlki illərin məzunları isə https://eservices.dim.gov.az/BRXV/login/login?usdcnt=1... linkindən "İmtahana buraxılış vərəqəsi"ni çap edə bilərlər.
İştirakçılar imtahana aşağıdakı sənədləri gətirməlidirlər:
- imtahana buraxılış vərəqəsi;
- şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin əsli.
a) Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları (16 yaşı tamam olmayan şagirdlər də daxil olmaqla) şəxsiyyət vəsiqəsini;
-Şəxsiyyət vəsiqəsində şəkli olmayan şəxslər digər sənədlərlə yanaşı, təhsil müəssisəsi tərəfindən verilmiş və fotoşəkilləri yapışdırılmış arayışı (arayışa şagirdin 3x4sm ölçülü şəkli yapışdırılır və şəkil möhürlə təsdiqlənir).
Qeyd edilib ki, imtahan saat 10:00-da başlanır. 09:45-dən sonra gələn iştirakçılar imtahan binasına buraxılmırlar.скачать dle 11.3

ГЭЦ назначил дату экзамена по азербайджанскому языку для абитуриентов и выпускников
3 мая в рамках выпускного экзамена для учащихся 9-х и 11-х классов общеобразовательных учреждений с обучением на языках, отличных от азербайджанского, будет проведён экзамен по азербайджанскому языку (как государственному).
Об этом говорится в информации Государственного экзаменационного центра Азербайджана.
В этот же день аналогичный экзамен по азербайджанскому языку (как государственному) будет организован и для выпускников прошлых лет, поступающих в высшие и средние специальные учебные заведения и сдающих вступительные экзамены не на азербайджанском языке.
В связи с проведением экзамена участники могут распечатать "пропускной лист" по следующим ссылкам: учащиеся 9-х и 11-х классов - по одной ссылке, а выпускники прошлых лет - по другой.
Для допуска к экзамену необходимо иметь при себе:
- пропускной лист;
- оригинал документа, удостоверяющего личность.
В зависимости от категории участника это могут быть:
а) граждане Азербайджанской Республики (в том числе учащиеся до 16 лет) - удостоверение личности;
б) иностранцы и лица без гражданства - разрешение Государственной миграционной службы, а для беженцев и членов их семей - удостоверение беженца;
в) участники без фотографии в удостоверении личности должны дополнительно представить справку из учебного заведения с фотографией 3×4 см, заверенную печатью.