Rəcəb Tayyib Ərdoğan: "İrana qarşı həyata keçirilən hücumlar regiona ciddi təsir göstərir"
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Antalya Diplomatiya Forumu çərçivəsində İraq Kürdüstan Regional Administrasiyasının rəhbəri Neçirvan Bərzani ilə görüşüb.
Türkiyə Prezident Administrasiyasının yaydığı məlumata görə, görüş zamanı regiondakı son hadisələr ətraflı müzakirə olunub.
Ərdoğan bildirib ki, İrana qarşı həyata keçirilən hüquqazidd hücumların yaratdığı qarşıdurma regiona ciddi təsir göstərir. O, müharibənin tam dayandırılması və davamlı sülh mühitinin yaradılması üçün Türkiyənin diplomatik səylərini artırdığını vurğulayıb.
Türkiyə prezidenti, həmçinin qeyd edib ki, İranla bağlı gündəmə gətirilən separatçı ssenarilər heç bir tərəfə fayda verməyəcək. O, İraqda sabitliyin və təhlükəsizliyin qorunmasının əsas prioritet olduğunu diqqətə çatdırıb.
Bundan əlavə, Hörmüz boğazı ətrafında baş verən hadisələrin neft tədarükündə marşrutların şaxələndirilməsinin əhəmiyyətini bir daha göstərdiyini deyən Ərdoğan "Kalkınma Yolu" layihəsinin strateji önəmini vurğulayıb və layihənin sürətləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib.скачать dle 11.3

Реджеп Тайип Эрдоган: Атаки против Ирана оказывают серьезное влияние на регион
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в рамках Анталийского дипломатического форума провел встречу с главой Курдского региона Ирака Нечирваном Барзани.
Об этом сообщили в Администрации президента Турции.
Согласно информации, в ходе встречи стороны подробно обсудили последние события в регионе.
Эрдоган заявил, что конфронтация, возникшая в результате противоправных атак против Ирана, оказывает серьезное влияние на регион. Он подчеркнул, что Турция активизирует дипломатические усилия для полного прекращения войны и формирования атмосферы устойчивого мира.
Президент Турции также отметил, что сепаратистские сценарии, выдвигаемые в связи с ситуацией вокруг Ирана, не принесут пользы ни одной из сторон. По его словам, сохранение стабильности и безопасности в Ираке остается одним из ключевых приоритетов.
Кроме того, Эрдоган добавил, что события вокруг Ормузского пролива еще раз продемонстрировали важность диверсификации маршрутов поставок нефти. Он подчеркнул стратегическое значение проекта Kalkınma Yolu ("Дорога развития") и необходимость ускорения его реализации.скачать dle 11.3