Dünyada iş yerləri ilə bağlı ciddi çatışmazlıq gözlənilir
Median.Az "Reuters" agentliyinə istinadən xəbər verir ki, Dünya Bankının prezidenti Acay Banqa inkişaf etməkdə olan ölkələrdə yaxın 10-15 ildə əmək qabiliyyətli əhalinin sayının 1.2 milyarda çatacağını bildirib.
Mövcud iqtisadi artım tempi saxlanılarsa, sözügedən dövrdə cəmi 400 milyon yeni iş yerinin yaradılması mümkündür. Acay Banqanın sözlərinə görə, bu, təxminən 800 milyon iş yeri çatışmazlığının yaranması deməkdir. Bank rəhbəri vurğulayıb ki, problem vaxtında həll edilməzsə, qeyri-qanuni miqrasiyanın artması və sosial qeyri-sabitlik kimi ciddi fəsadlar doğura bilər.
Qeyd edək ki, 2025-ci ildə dünyanın ən böyük iqtisadiyyatları arasında işsizlik səviyyəsinin 3%-dən aşağı olduğu ölkələr sırasında Meksika, Rusiya və Cənubi Koreya yer alıb.

Миру предсказали колоссальный дефицит рабочих мест
Миру грозит наступление колоссального дефицита рабочих мест, считает президент Всемирного банка (ВБ) Аджай Банга.
Как передает Median.Az со ссылкой на Reuters, по его словам, в ближайшие 10-15 лет в развивающихся странах трудоспособного возраста достигнут 1.2 млрд человек. Однако при нынешних темпах экономики к тому моменту будет создано лишь около 400 млн рабочих мест. Таким образом дефицит составит 800 млн вакансий.
Банга отметил, что если не озаботиться этой проблемой уже сегодня, то последствия будут очень серьезными. Речь идет как о росте нелегальной миграции, так и о нестабильности.
Впрочем, он признал, что сегодня строить планы на долгосрочную перспективу непростая задача, если принять во внимание сколько потрясений обрушивается на мировую экономику в настоящее время.скачать dle 11.3